Kako pobijediti usamljenost tijekom blagdana?
Usamljenost tijekom blagdana osjećaj je koji vas može pogoditi neovisno o vašim životnim prilikama, društvenosti i stilu života. Kako s time izaći ...
Ako dolaskom proljeća osjećate umor, pravo je vrijeme da se dobro pripremite i izbjegnete takve tegobe. Kako razlog proljetnog umora leži u tome da ljudski organizam nije sposoban naglo se prilagoditi promjenama u atmosferi, a nakon zime je još i dodatno metabolički iscrpljen, oni koji pate od proljetnog umora mogu olakšati tegobe uzimanjem vitamina, minerala i fizičkom aktivnošću. Dakle, treba početi od tanjura.
U borbi protiv umora idealna je i riba. Istraživanja pokazuju da prehrana bogata ribom stimulativno djeluje na procese u organizmu i osigurava dodatnu energiju. Jelovnik treba obilovati laganim obrocima, svježim voćem i povrćem. Ne zaboravite na pravilo koje nalaže da se svakodnevno uzimaju tri glavna i dva međuobroka, ali oni moraju biti prilagođeni godinama, spolu, aktivnostima i postojećim kroničnim tegobama.
1. VITAMINI – brzo i učinkovito umor otklanja vitamin C, pa se preporučuje uzimanje agruma, kivija, ali i paprike i peršina, koji su posebno bogati ovim vitaminom. Dobre su i namirnice bogate probavljivim vlaknima, kao što su jabuke, zob i mahunarke.
2. ŽELJEZO – neki od simptoma nedostatka željeza koje ima važnu ulogu u izgradnji hemoglobina i jačanju imunološkog sustava jesu čest umor i loše raspoloženje. Raznovrsnom prehranom može se osigurati oko 10-30 miligrama željeza dnevno. Najbogatiji izvori su jetrica, meso, jaja, piletina, riba, soja, bundeva, zob, grašak i smokva. Željezo će se bolje povući iz hrane uz pomoć vitamina C.
3. TEKUĆINA – dnevno treba popiti oko dvije litre tekućine. Voda regulira probavu i na taj način se brže izbacuju nakupljeni toksini, čime se smanjuje i osjećaj umora. Po želji, u vodu se može dodati malo limunovog soka, jer je ovaj napitak dobar za osvježenje. Korisna je i mineralna voda koja gasi žeđ i dovodi u ravnotežu nivo minerala u organizmu, regulira probavu i vraća neophodnu snagu.
4. VJEŽBANJE – svako jutro kada ustanete iz kreveta prvo se dobro istegnite, pa napravite seriju od nekoliko čučnjeva, trbušnjaka i sklekova. Poželjno je i da svakoga dana pola sata posvetite trčanju, brzom hodanju, plivanju ili vožnji bicikla. Kad god možete, na posao idite pješice. Vježbe potiču organizam na veće stvaranje energije. Vježbanjem se povećava dotok kisika u stanice, čime će se postići da tijelo bude odmornije i pripremljeno za obveze koje slijede.
5. ODMOR – protiv proljetnog umora može pomoći i zdrav san od osam sati i odlazak na spavanje ranije nego obično. Ujutro, čim se probudite, ustanite iz kreveta bez odgađanja, nemojte se izležavati bez potrebe.
6. TUŠIRANJE – preporučuje se jutarnje tuširanje naizmjenično toplom i hladnom vodom, ali da hladna bude na kraju, a uvečer opuštanje u toploj kupki s eteričnim uljima, koja će osvježiti kožu i povoljno utjecati na probavu.
7. MASAŽA – dok ste pod tušem, možete se izmasirati mlazom mlake vode. Krvotok će se ubrzati, a valovi pozitivne energije će preplaviti tijelo. Nakon tuširanja istrljajte se snažno ručnikom, od nogu prema gore.
8. SVJETLO – kad god možete, izađite u prirodu i uživajte u prirodnoj svjetlosti koja utječe na poboljšanje raspoloženja i na smanjenje umora. Svjetlost također smanjuje proizvodnju hormona melatonina koji izaziva umor.
9. ČAJEVI – jednom do dva puta tjedno treba očisti organizam, najbolje prirodnim biljnim čajevima. Čaj od slijeza i ekstrakt korijena maslačka pomažu pri izlučivanju otpadnih tvari iz bubrega, a uvin čaj je odličan diuretik i čistač urinarnog trakta. Listovi i latice ruže djeluju osvježavajuće i pročišćavaju organizam – dobri su diuretici i ubrzavaju eliminaciju otrovnih materija. Preporučuje se i sirup od koprive koji se priprema tako što se u tri i pol litre vode potopi 80 vrhova mlade koprive i četiri limuna narezana na ploške. Ostaviti jedan dan poklopljeno. Iscijediti i kuhati uz dodatak limunske kiseline i tri i pol kilograma šećera. Kada se ohladi, uliti u boce od tamnog stakla. Čuvati na hladnom mjestu ili u hladnjaku. Sirup razblaživati vodom, po želji.
10 ALKOHOL – treba ograničiti uzimanje alkohola, jer on djeluje depresivno na središnji živčani sustav, a smanjuje i razinu šećera u krvi. Također treba izbjegavati kavu, crni čaj, gazirane napitke i slatkiše.
Izvor: novosti.rs