10 načina kako se zaštititi od UV-zračenja

by | 9 svibnja, 2013

Iako se o opasnostima od izlaganja suncu često govori, mnogi od nas još uvijek zanemaruju pojedine činjenice. Sunce može izazvati puno veće probleme od bolnih opeklina, a rak kože sve je češći zdravstveni problem.

Ljeto je pred nama, zato smo izdvojili deset korisnih savjeta koji će vam pomoći da zaštitite svoju kožu od štetnog utjecaja sunčevih zraka.

1. Odjeća

Odjeća je jedan od najboljih načina izbjegavanja štetnih UV-zraka. Poznato je da je sunce najjače između 10 i 16 sati. Zato, ukoliko u ovom periodu morate biti vani, zaštitite se odgovarajućom odjećom (birajte svjetlije tonove), ali ne zaboravite nanijeti i kremu sa zaštitnim faktorom.

2. Zaštitni faktor

Stručnjaci preporučuju da, prilikom izlaganja suncu, upotrebljavamo kreme s minimalnim zaštitnim faktorom 15. Nanesite dovoljno kreme na kožu i dobro je utrljajte. Ukoliko nanesete tanak sloj kreme, smanjit ćete njezinu učinkovitost za čak 50 posto. Kremu sa zaštitnim faktorom nanesite 20 do 30 minuta prije izlaganja suncu kako bi koža imala dovoljno vremena da je upije.

3. Balzam za usne

Ne zaboravite da su i vaše usne izložene UV-zračenju. Zato uvijek sa sobom nosite balzam za usne sa zaštitnim faktorom (najmanje 15) i često ga nanosite.

4. Šeširi

Ljudi često zaboravljaju zaštititi osjetljive dijelove tijela, kao što su dekolte, nos i ruke. Stručnjaci ističu kako se čak 80 posto slučajeva oboljelih od raka kože odnosi na glavu, vrat i ruke. Prednost imaju slamnati i platneni šeširi.

5. Pasta cinkovog oksida

Izraženi dijelovi tijela, poput nosa, poseban su problem kod zaštite od sunca. Spasioci na plažama zato često na nosu imaju pastu cinkovog oksida.

6. UV-zračenje u hladu

Ako ste u hladu, nemojte misliti da ste zaštićeni od UV-zračenja. Štetne zrake, naime, dolaze sa svih strana: odbijajući se o pijesak, snijeg, beton i druge površine. Iako se ne mogu odraziti na vodi, oni lako prolaze kroz nju, te ni dok plivate niste zaštićeni od sunca.

7. “Prženje” na plaži

Zdrava preplanulost ne postoji, te je višesatno lješkarenje na suncu jako opasno, posebno za osobe svjetlijeg tena. Ako ne možete odoljeti čarima plaže, izlažite se suncu postupno kako bi koža uspjela stvoriti dovoljno melanina za obranu od UV-zračenja.

8. Varljivo vrijeme

I tijekom hladnijih, oblačnih dana trebate zaštititi kožu od sunca jer i tada možete izgorjeti. Sunčeve zrake se lako probijaju kroz oblake.

9. Lijekovi

Pojedini lijekovi, kao što su tetraciklini i diuretici, mogu vašu kožu učiniti posebno osjetljivom na sunce i tako povećati rizik od nastanka opeklina. Sličan učinak imaju i neki biljni preparati, poput kantarionovog ulja, koje je fototoksično. Ukoliko uzimate ovakve lijekove, posavjetujte se s liječnikom.

10. Solarij

Tragajući za sigurnim preplanulim tenom, mnogi utočište traže u solarijima. Moderni solariji navodno ne izazivaju opekline i štite kožu od ultraljubičastih (UVB) zraka. Međutim, UVA-zrake prodiru u kožu dublje nego UVB-zrake, i s vremenom isušuju kožu, te povećavaju rizik od raka kože.

Tekst: Life Content
Izvor: Zadovoljna.hr

Tagovi: