Gdje se nalazi božićni sajam o kojem se najviše priča ove godine?
Koji božićni sajam u 2024. godini vrijedi posjetiti? Uz uvijek predivan advent u Zagrebu te čarobna blagdanska zbivanja u Austriji, neki sanjaju o ...
Žene pokrivaju oko 50 posto svjetske populacije, ali svakako ne dobivaju ni 50 posto mogućnosti u životu. Svake godine, od 2006,. Svjetski ekonomski forum radi izvještaj o globalnom jazu između spolova s posebnim osvrtom na: ekonomsku neovisnost i mogućnosti, obrazovanje, zdravlje i političku moć. Od 110 zemalja koje su bile uključene u ovo ispitivanje, čak 95 njih su pokazale značajan napredak od prvog istraživanja 2006. godine.
Pogledajte top 10 zemalja u kojima žene imaju odlične uvjete za život:
1) ISLAND
Ovo je peta godina kako je Island na prvome mjestu, što znači da ova zemlja nastavlja imati najmanju razliku između spolova od svih zemalja sudionica. Na Islandu na svakog muškarca ide 1,5 žena.
2) FINSKA
Finska je na drugome mjestu i, iako se pogoršao rezultat kad je u pitanju ekonomska neovisnost i politička moć žena, dok su ostale točke su i dalje na visokoj razini.
3) NORVEŠKA
Norveška se malo poboljšala u odnosu na prethodnu godinu. Ova zemlja je znatno umanjila jaz između spolova jaz kada je u pitanju ekonomska moć.
4) ŠVEDSKA
Švedska je zauzela 4. mjesto ove godine. Ova zemlja je među zemljama s najvećim postotkom žena u parlamentu, čak njih 44,7 posto.
5) FILIPINI
Od zemalja s niskim i srednjim primanjima, Filipini zauzimaju najviše mjesto na listi, a pomaknuli su se za čak tri mjesta u odnosu na prošlu godinu. Osim toga, Filipini su na 10. mjestu kada je u pitanju politička moć žena u toj zemlji.
6) IRSKA
Irska je pala za jedno mjesto u odnosu na prošlu godinu zbog ekonomskog statusa žena i jednakosti primanja, ali je i dalje u top 10 zbog drugih indikatora.
7) NOVI ZELAND
Novi Zeland je jedna od dvije zemlje (uključujući Filipine) iz regije Azije i Pacifika a da je ušla u top 10. Međutim, prošle godine bila je na šestome mjestu.
8) DANSKA
U Danskoj, žene čine većinu studenata u visokoobrazovnim institucijama, sa 1,45 žena na svakog muškarca. Osim toga, u Danskoj žene ravnopravo sudjeluju u politici i političkim strankama.
9) ŠVICARSKA
Švicarska se popela za jedno mjesto u odnosu na prošlu godinu jer su se u ovoj zemlji povećala prosječna primanja žena.
10) NIKARAGVA
Nikaragva je jedina zemlja Latinske Amerike i Kariba koja je ušla u top 10. Nikaragva je također na petome mjestu kada je u pitanju indeks političke moći i na drugome mjestu među zemljama niskih i srednjih primanja.
Izvor: zena.blic.rs