Kosa u 2025.: 6 ključnih trendova koje ćemo viđati sljedeće godine
S dolaskom 2025., u svijet frizura stižu uzbudljivi trendovi koji spajaju retro inspiraciju, suvremene tehnike šišanja i naglasak na jednostavno od...
Muškarci i žene podjednako ne žele čuti da ostaju bez kose. Ako vam u posljednje vrijeme pojačano opada kosa, nije prekasno da promijenite neke navike.
Dr. Alan Bauman, koji se bavi transplantacijom kose, ističe da mnogi aspekti našeg života, od toga što jedemo do toga kako stiliziramo kosu, utječu na jačinu korijena i same vlasi. No, dobra vijest je da kosu možemo očvrsnuti unošenjem promjena, samo trebamo učiti na koji način sami štetimo zdravlju kose i izbrisati ga iz svoje rutine.
1. Tuširanje toplom vodom
Vruća voda dehidrira vlasi kose (kao i kožu), što uzrokuje suhu kosu sklonu lomljenju. Pranjem u vrućoj kupki ispirete obrambena ulja koja svaka kosa ima, a i pore na tjemenu počinju pojačano raditi, što dodatno uništava korijen i može uzrokovati perutanje kose.
Zato snizite temperaturu, a kosu isperite što hladnijim mlazom vode.
2. Koristite vruće aparate za stiliziranje
Visoka temperatura uništava proteine od kojih se sastoji vaša kosa i njezin obrambeni omotač. Jednom kad se taj “omotač” uništi, ravnoteža vlage je poljuljana i vaša kosa je sklonija lomljenju.
Ograničite korištenje bilo kakvih aparata koji griju, čak i sušila za kosu, na dva do tri puta tjedno, s tim da pokušajte aparate koristiti na najnižnoj mogućoj temperaturi, a prije korištenja kosu zaštitite zaštitnim sprejom.
3. Rigorozne dijete
Izgladnjivanje tjera tijelo da to malo energije koju ima usmjeri prema nužnom funkcioniranju, kao što je rad srca i mozga, umjesto da pomaže rastu kose. Jedan od glavnih i prvih simptoma kod dijagnoze anoreksije je veliki gubitak kose.
Pazite na zdravu prehranu u kojoj imate dovoljno zastupljenih bjelančevina kao što su riba, piletina, leća i mahunarke, jer se kosa najviše sastoji od bjelančevina i ako ih ne konzumirate dovoljno, ona će to prva primijetiti.
4. Loše postupate s mokrom kosom
Vlasi nisu nikad lomljivije i nježnije nego kad su mokre. Grubo raščešljavanje, ali i trljanje mokre kose stvorit će pravo okruženje za njezino lomljenje i opadanje.
Smanjite raščešljavanje tako što ćete kosu očešljati prije pranja. Također, nemojte kosu trljati ručnikom kako biste je osušili, nego jako mekanim ručnikom lagano pritisnite kosu kako bi ručnik upio vodu.
5. Čvrsto vežete kosu
Ako je visoki rep ili punđa vaša omiljena frizura, pazite. Naime, ovakve frizure vrlo često stavljaju dodatni pritisak na folikule kose, što uzrokuje njihovo oštećivanje i trajno uništavanje. To može dovesti do alopecije (ćelavosti), kod čega se trajno oslabljuje folikul i kosa više nikad ne može rasti na tom mjestu.
Opustite rep. Pokušajte nositi raspuštenu kosu kad god je to moguće, pogotovo dok spavate. A ako baš morate vezati rep, neka bude mekano vezan, bez da igdje vuče kožu.
6. Koristite proizvode za dugotrajno stiliziranje kose
Ako na vašem gelu ili laku za kosu piše da učvršćuje cijeli dan ili ekstra jako, znači da sadrži puno alkohola i uništava vašu kosu, čineći je suhom i krhkom. Nakon što pročešljate kosu na koju su naneseni takvi proizvodi, ona će automatski pucati i opadati.
Izbjegnite korištenje bilo kakvih proizvoda od kojih vam je kosa kruta ili gnjecava. Bolje se odlučite za mekša rješenja kao što su kreme za stiliziranje koje održavaju frizuru, ali i zadržavaju prirodnu vlažnost kose i ne uzrokuju trenje prilikom češljanja.
7. Koristite oralnu kontracepciju
Ako ste žena koja se ubraja u mnogobrojnu skupinu onih kojoj kosa pojačano opada zbog hormonalne neuravnoteženosti, pogrešne anti-bebi pilule mogu dodatno oslabiti vašu kosu. Pilule koje sadrže androgene mogu pojačati gubitak kose kod osoba preosjetljivih na te hormone, ako one to ne znaju.
Prijeđite na druge pilule ako vam se čini da vam trenutne ne odgovaraju, a ako želite vidjeti jeste li preosjetljivi na androgene hormone, zamolite liječnika da vas pošalje na testiranje.
8. Češkate glavu
Ako vas svrbi tjeme, češkanje bi moglo dovesti do opadanja kose. Jednom kad je folikul oštećena, vlasi su sklonije lomljenju.
Kako biste se riješili svrbeža, koristite posebne šampone koji sadrže selen, cink ili ulje čajevca. Ako vam pak ne odgovaraju proizvodi koji se mogu kupiti u ljekarnama, neka vam liječnik prepiše antibakterijski šampon ili pjenu od kortikosteroida kortizona.
9. Upijate sunce
Čak i ako ste (pametno) odustali od sunčanja, šanse su da je vaša kosa izložena UV-zrakama, koje “jedu” jačinu i elastičnost kose. Produženo izlaganje UV-zrakama oslabit će “omotače” folikula, zbog čega će kosa oslabiti i lomiti se, pa će je vrlo vjerojatno biti sve manje i manje.
To možete spriječiti tako što ćete vani nositi šešire kad god je to moguće, a možete koristiti i regeneratore za kosu koji se ne ispiraju a koji sadrže UV-zaštitu. Obično je riječ o malo skupljim proizvodima, ali se isplati uložiti u njih.
10. Ne perete kosu dovoljno često
Sada kad su šamponi za suho pranje kose postali toliki hit, puno je lakše propustiti poneko pranje. To nam odgovara, ali nije baš sjajna vijest za našu kosu. Nakupljanje proizvoda u kosi ili stvorene peruti na tjemenu dokazano zatvara folikule i onemogućava rast kose.
Nema ništa lošeg u tome da ponekad preskočite pranje, ali ako to postane navika, proizvodi koje koristite, prljavština i ulje mogu zatvoriti pore na tjemenu. Svakako perite kosu svaki drugi dan, pogotovo ako se znojite ili koristite različite proizvode za kosu. A kako biste spriječili pretjerano isušivanje, prijeđite na šampone bez sulfata.
11. Uzimate određene lijekove
Određeni lijekovi (na primjer, antidepresivi) ili hormoni (recimo oni koji se koriste kao terapija liječenja poremećaja rada štitne žlijezde) mogu uzrokovati gubitak kose. Oni, naime, mogu utjecati na prirodni ciklus rasta kose, te utječu na kosu da prerano uđe u fazu mirovanja i prerano opadne.
Upitajte liječnika o alternativnom načinu liječenja i lijekovima koji nemaju utjecaj na rast i gubitak kose.
Izvor: magazin.hr