Jedini recepti za variva koji vam neće dosaditi ove zime
Zima je idealno vrijeme za topla, mirisna variva kao savršen obrok. Ipak, valja ih znati i dobro pripremiti da bi bila ukusna.A što kad ponesta...
Napokon smo dočekali najdražu nam namirnicu proljetne sezone – šparoge
Šparoge su zbog svog okusa i ljekovitih svojstava cijenjene još u razdoblju starog Rima kad su kompletne flote brodova odlazile u prikupljanje šparoga za careve. Možda se upravo zbog toga šparoge ponekad zovu ”carsko povrće”.
Osim što su ukusne, pripremili ih vi u omletu, umaku, rižotu ili nečem trećem, šparoge su ujedno i jedna od najzdravijih namirnica koje možete konzumirati. Poznate su kao izvrstan izvor folne kiseline, vitamina B-kompleksa, esencijalnog za pravilnu diobu stanica i sintezu DNK te bitnog za zdravlje srčanožilnog sustava. Također su izvor blagotvornih fitonutrijenata za zdravlje, poput beta-karotena, luteina i zeaksantina koji mogu djelovati kao snažni antioksidansi i štititi stanice od oksidativnih oštećenja koja nastaju zbog djelovanja slobodnih radikala. Budući da su bogate nutrijentima, a siromašne kalorijama – jedna šalica kuhanih šparoga osigurava svega 43 kalorije, šparoge je poželjno uvrstiti u ”najzdraviji način prehrane”. U nastavku vam donosimo tri brza i ukusna recepta za predjelo od šparoga.
Sastojci:
paketić kora za savijače (2 x 2 komada)
500 grama svježeg sira
300-400 grama (pušlek) zelenih šparoga iz uzgoja
1 jaje
maslac, oko 80 grama
sol
Postupak:
Pećnicu zagrijati na 180 °C. Lim za pečenje prekriti masnim papirom ili premazati maslacem. Pomiješati svježi sir i jaje, posoliti. Rastopiti maslac. Šparoge oprati i otrgnuti dio oko korijena stabljike. Zelene šparoge nije potrebno guliti. Koru premazati rastopljenim maslacem pa preklopiti drugom i tanko rasporediti pola smjese. Preko svega poslagati šparoge kao na slici. Ostaviti oko 2 cm sa strane i oko 4 cm pri vrhu bez smjese kako bi se savijača mogla što bolje zatvoriti. Sa strane se tijesto može preklopiti prema unutra kako smjesa ne bi pri pečenju curila van. Premazati rastopljenim maslacem, probušiti vilicom na nekoliko mjesta i staviti u pećnicu. Štrudla je gotova kad tijesto poprimi lijepu zlaćanosmeđu boju.
Sastojci:
po svežanj šparoga, zelenih i bijelih (oko 1 kg)
malo maslaca
oko pola šalice amaranta
1 jaje ili još bolje – jedan žumanjak
250 ml kiselog vrhnja
voda u kojoj su kuhane korice i korijen šparoge
temeljac od povrća ili voda
kasnije za serviranje: sok od jednog limuna
po želji: kockice starijeg kruha, prepržene na maslacu
Postupak:
Oguliti bijele šparoge, odrezati vrhove, a ostatak stabljike narezati na kolutove. Oguljenu koru te odrezani korijen pristaviti kuhati u poseban lonac, a bijele šparoge staviti kuhati u temeljac. Kad su ostaci u drugom loncu skuhani, i njih možete dodati u juhu. Nakon 5 do 10 minuta provjeriti koliko su šparoge omekšale. Ne smiju biti potpuno kuhane. Dodati zelene šparoge narezane na kolutove, također bez vrhova. Sve vrhove staviti sa strane. Amarant oprati kao što je navedeno na pakiranju i kuhati u posebnoj posudi POLA navedenog vremena – dakle oko desetak minuta. Tad su kuhane i šparoge pa ih usitnite štapnim mikserom. Dodajte maslac i amarant te nastavite kuhati. Vrhnju dodajte jaje koje ste lagano izradili. Pomiješajte dobro i dodajte u juhu te kuhajte na srednje jakoj ili umjerenoj temperaturi kako se vrhnje ne bi raskuhalo. Dodajte vrhove šparoga i dovršite kuhanje – oko 5-10 minuta, uz povremeno miješanje. Poslužiti sa sitno narezanim peršinom i limunovim sokom. Ako volite eksperimentirati, ova je juha vrlo ukusna i s narezanim koprom (umjesto peršina) i naribanim sirom.
Tijesto:
400 g brašna
oko 200 ml tople vode
30 ml maslinovog ulja
ravna žličica himalajske soli
1 žličica smeđeg šećera
20 g svježeg kvasca ili jedna vrećica suhog
Nadjev:
250-300 g labneha ili krem sira
1 žlica narezanog luka vlasca (svježeg)
malo (himalajske) soli, papra
300 g smeđih šampinjona
1 vezica mladog, crvenog luka
300 g šparoga
150-200 g mozzarella
malo maslinovog ulja
malo parmezana
malo gustog aceta balsamica
Priprema:
Priprema tijesta: U dublju zdjelu staviti brašno i sol, promiješati pa dodati razmrvljeni kvasac, šećer i uz dodavanje tople vode zamijesiti tijesto. Mijesiti nekoliko minuta pa dodati maslinovo ulje i nastaviti mijesiti. Prekriti posudu prozirnom folijom i ostaviti u hladnjaku nekoliko sati ili preko noći.
Slaganje pizze: Tijesto podijeliti na dva dijela pa svaki dio posebno rastanjiti na veličinu pleha. Staviti na papir za pečenje pa u pleh. Labneh pomiješati s narezanim vlascem, malo maslinovog ulja, soli i papra pa namazati oba tijesta. Poslagati tanko narezane šampinjone, na kolutove narezan mladi luk i šparoge.
Peći 15 minuta u prethodno zagrijanoj pećnici, na najjačoj temperaturi. Kad se tijesto lagano zarumeni, dodati narezanu mozzarellu od i još kratko zapeći dok se sir ne otopi. Izvaditi pizzu iz pećnice, posipati malo parmezana, politi s malo maslinovog ulja i gustog aceta balsamica te poslužiti.
Foto: Unsplash