Prehrana za zrele godine: namirnice koje tijelo voli nakon 50.
Nakon 50. godine, tijelo prolazi kroz niz promjena - metabolizam se usporava, smanjuje se mišićna masa, a kosti postaju osjetljivije.Istovremen...
Miso juha tradicionalna je japanska juha koju možete napraviti od bilo kojeg sezonskog povrća, različitih vrsta gljiva, tofua, mesa i morskih plodova te drugih namirnica i začina koji su vam pri ruci.
Vrlo jednostavno se priprema pa je gotovo nemoguće da ovo jelo ne uspije – mogu je pripremati početnici, kao i oni koji se još nisu nikad okušali u pripremi egzotičnijih jela. Miso je vrsta fermentirane paste. Zahvaljujući svojoj slasnoj aromi i okusu, miso je neizostavan dio japanske kuhinje te se koristi u mnogim jelima, od začina za povrće i pečenu hranu do kiseljenja, no najčešće se koristi u miso juhama.
Tradicionalna osnova miso juhe je dashi – u japanskoj kuhinji važan jušni temeljac koji čini osnovu njihovih brojnih specijaliteta. Uobičajeni dashi temeljac pravi se od niboshia (sušenih malih sardina), kombua (sušene alge), sušenog bonita (vrste ribe) ili hoshi-shiitakea (sušene gljive shiitake). No, izvan Japana, u Europi, miso juha često se priprema od povrtnog temeljca (od mrkve, krumpira i daikona ili bijele rotkve) ili povrtne kocke za juhu. U nekim varijacijama recepata može se koristiti i pileći ili riblji temeljac. Ovisno o odabiru temeljca i kuharskoj maštovitosti, svaki miso može biti jedinstven.
Redovitom konzumacijom miso juhe, tvrde stručnjaci, smanjuje se rizik nastanka raka dojke, kolorektalnog raka (posebno kod žena u menopauzi) i raka jetara. Također, zbog bogatstva vitamina i drugih nutrijenata, miso jača imunosni sustav, a kako ima alkalizirajuće djelovanje, pozitivno utječe na cijeli organizam. Usto, zdjelica miso juhe pruža dovoljnu količinu vitamina koji se uspješno bore sa stranim tijelima u organizmu. U nastavku pročitajte četiri potpuno drukčija recepta za miso juhicu.
350 g suhih udon rezanaca
24 mala kuhana škampa (kozice), bez oklopa i glave
150 g tvrdog tofua, narezanog na kockice
2 l vode
200 g bijele miso paste
1 žlica mljevenoga svježeg đumbira
2 žlice umaka od soje
1 svežanj šparoga, ukoso narezanih
350 g miješanih azijskih gljiva (shimeji, shiitake itd.)
100 g listova mladog špinata
2 ljutike (mlada luka) bez listova, ukoso narezane
Kuhajte rezance u velikoj zdjeli kipuće vode dok ne omekšaju, oko 8 minuta ili prema uputama na pakiranju. Dobro ocijedite. Ravnomjerno podijelite rezance u 6-8 tanjura. Na svaki tanjur stavite škampe i tofu. Vodu i miso pastu zagrijavajte u posudi srednje veličine na srednje jakoj temperaturi dok ne proključa, uz često miješanje. Kad se miso rastopi, smanjite temperaturu. Dodajte đumbir i sojin umak pa kuhajte još 2 minute. Dodajte šparoge, gljive i špinat pa kuhajte još 30 sekundi. Ulijte juhu preko rezanaca u tanjuru. Posipajte ljutiku i poslužite dok je vruće.
5 šalica temeljca za juhu ili vode
1 traka alge wakame dužine 6 cm
1/2 šalice mrkve narezane na polumjesece
1/2 šalice cvjetače razdvojene na cvjetiće
2 ravne čajne žlice misa
2 jušne žlice nasjeckanog peršina
Operite i namočite wakame. Dok se alga namače, stavite vodu da zakuha i narežite povrće. Narežite alge, stavite u proključalu vodu i kuhajte minutu-dvije. Dodajte narezano povrće, smanjite temperaturu i kuhajte 7-10 minuta. Uzmite 2-3 jušne žlice juhe i razmutite miso pastu. Razmućeni miso dodajte u juhu i kuhajte još 2-3 minute. Dodajte nasjeckani peršin pa poslužite.
2 žlice sezamova ulja
500 g komorača, narezanog na tanke ploške
1 mrkva
2 poriluka bez listova, narezana na ploške
2 krumpira, oguljena i narezana na kockice
1 komad svježeg đumbira, oguljenog i usitnjenog
1 češanj češnjaka, usitnjenog
1⁄2 malog zelenoga feferona, narezana na kolutiće
1 mali crveni feferon, narezan na ploškice
1 žlica sjemenki koromača
sol
3 žlice crvene miso paste od ječma
1,5 l kipućeg dashi temeljca ili vode
150 g nasjeckane potočarke i jedna potočarka za ukras
5 prepolovljenih mahuna
1 žlica svježe iscijeđenog limunova soka
Zagrijte ulje u velikoj posudi za juhu na srednje jakoj temperaturi. Dodajte komorač, mrkvu, poriluk i krumpir pa kuhajte 4-5 minuta da povrće omekša. Umiješajte đumbir, češnjak, feferone i sjemenke koromača. Začinite solju i kuhajte 10 minuta na laganoj temperaturi. Rastopite miso u 120 ml kipućeg dashi temeljca ili vode. Umiješajte miso smjesu i ostatak dashi temeljca u juhu. Kuhajte 15-20 minuta, dok krumpir ne omekša. Dodajte potočarku i mahune. Kuhajte još 3 minute. Iscijedite limunov sok u juhu. Poslužite u dubokim tanjurima ili zdjelicama. Ukrasite potočarkom i poslužite vruće.
gljive 3-4 shiitake gljive
tofu, 100 g svježeg
tofu, 100 g dimljenog
sojin umak, 1 žlica tamari
luk, 1 glavica
korijen peršina, 1
mrkva, 1
poriluk, 1 manji
povrtni temeljac, 800 ml
miso, 2 žlice ječmeni
sezamovo ulje tamno
Shiitake gljive namočimo u zdjelicu s vodom i ostavimo 15-ak minuta da omekšaju. Zatim im uklonimo stručak, a klobuke narežemo na trakice. Svježi tofu narežemo na kockice, posipamo s malo tamari sojinog umaka i mariniramo. U tavi, na malo vrućeg tamnog sezamovog ulja, pržimo luk narezan na trakice dok ne omekša. Zatim dodamo narezane shiitake gljive, svježi i dimljeni tofu narezan na kockice i pirjamo 1-2 minute. Potom dodamo korijen peršina narezan na polumjesece, mrkvu na kružiće i poriluk na trakice, te pirjamo 1-2 minute. Zatim ulijemo povrtni temeljac i kada zavrije smanjimo temperaturu, poklopimo i kuhamo 15-ak minuta. Na kraju kuhanja ugasimo kolut na štednjaku, u zasebnu zdjelicu odvojimo malo juhe i umiješamo miso. Smjesu zatim umiješamo u juhu i poslužimo.
Foto: Unsplash