“No buy 2025.” daleko je najbolji viralni izazov dosad
Nakon što smo godinama na društvenim mrežama svjedočili sadržaju poput golemih haulova s desecima pomodnih odjevnih komada, viralnim kozmetičkim pr...
Idući put kada ćete se osjećati marginalizirano, obeshrabreno, diskriminirano ili jednostavno loše, možda je vrijeme da posegnete za literaturom koja će vam pružiti utjehu i dati vam povoda za razmišljanje.
Iako su žene danas hrabrije nego ikada, situacija još uvijek nije idealna, a neće ni biti dok svi ne osvijestimo jedne od glavnih problema današnjeg društva. Sve dok žene ne budu bile potpuno ravnopravne, podržavale se međusobno i bile educirane o problemima koji nam se događaju, ali smo na njih toliko navikle da ih više ni ne primjećujemo, do promjene neće dolaziti. Kako bismo potaknuli dozu hrabrosti i samopoštovanja u vama, u nastavku vam donosimo 5 knjiga koje bi svaka žena trebala pročitati.
Sylvia Plath: Stakleno zvono
Ovo remek-djelo ženske književnosti iz 1963. godine, bogato crnim humorom, prati neuobičajeno depresivnu djevojku koja se suočava s nepravednostima sustava u kojem živi, nemilosrdnim akademskim svijetom i vlastitim mentalnim zdravljem. Vrlo se lako može prebaciti i u današnje vrijeme.
Simone de Beauvoir: Drugi spol
Ovo je knjiga koja će vam pomoći cijeli svoj život sagledati iz druge perspektive. Prvi put knjiga je objavljena davne 1949. kada je, izazvala zgražanje muškaraca, ali i ponekih žena (nešto što se događa i danas). Iscrpnim raspravama o položaju žena u društvu kroz povijest, o izazovima braka i majčinstva te o mogućnosti da žena sama bira hoće li ili neće postati majka i supruga, o seksualnosti, djevičanstvu, o ženskom radu, o književnim ženskim likovima i mnogim drugim temama autorica nastoji prodrijeti u žensku srž, a sve to ovija u filozofski pravac egzistencijalizma.
Toni Morrison: Oko savršeno modro
Knjiga koja na neki način upozorava na sve ono što će se dogoditi u narednih 40-ak godina (napisana je 1970.), progovara o standardima ljepote koji su se uvukli u društvo. Naime, glavna je junakinja Afroamerikanka opsjednuta onim što smatramo standardnom ljepotom – ravnom svijetlom kosom i plavim očima. Iako je Morrison već tada pokušala upozoriti na negativne posljedice postojanja takvih standarda, fetišizacija je ljepote s Instagramom doživjela neviđene razmjere.
Đurđa Knežević: Feminizam i kako ga steći
Šećer na kraju je vodič kroz feminizam hrvatske autorice i istaknute aktivistice. Knjiga nas uči o samopoštovanju, na nimalo agresivan i nametljiv način. Ona bez ustručavanja opisuje što žene u Hrvatskoj proživljavaju na dnevnoj bazi – u školi, na poslu, na ulici i ono najgore, kod kuće. Ako mislite da je rodna nejednakost problem koji vas zaobilazi, potreban vam je hitan povratak u stvarnost. Jedna je od najvažnijih teza ove knjige upravo to da su nejednakost i nepravednost toliko utkane u našu tradiciju da ih ni ne primjećujemo.
Roxane Gay: Glad: Memoari o (mom) tijelu
Ova je knjiga divan i intiman pogled na vlastito iskustvo o pogledu na tijelo, kilažu, hranu i glad, fizičku i emotivnu, ova dirljiva knjiga koja tjera na razmišljanje natjerat će vas da razmišljate izvan svog tijela i propitkujete što točno znači biti velika žena u društvu koje cijeni mršavost iznad svega. Svakako štivo koje morate pročitati.
Foto: Unsplash