Ne da vam se izaći van na zimu? 5 cozy kardio ideja za vježbanje kod kuće, bez opreme
Prosinac je mjesec kad nekako odustajemo od svoje fitness rutine, pogotovo ako se one odvijaju na otvorenome. Dok neki ostaju dosljedni svojim cilj...
Priprema za konkretne fitness ciljeve
Princip “sve ili ništa” najčešće proizlazi iz naših perfekcionističkih nastojanja u vezi toga da se računa samo ono što smo sto posto odradili kako treba ili samo ako smo se za nešto pomučili. S druge strane, “zrno po zrno pogača” ili “najmanje pukotine potope brod” dobro su znane poslovice koje nam govore o važnosti malih koraka. To nam potvrđuje i rečenica kako je “najlošiji trening onaj koji nismo odradili”. Zato vas želimo potaknuti na to da sebi dopustite male korake, posebice tijekom prosinca kad je najveća vjerojatnost da ćemo trening i zdravu prehranu staviti na čekanje. Nemojte odbrojavati do prvog siječnja da biste odradili prvi kilometar šetnje ili trčanja jer kronično sjedenje i nekretanje više od mjesec dana djelovat će demotivirajuće, a vi ćete imati osjećaj kao da nikad niste trenirali. Zato krenite već sad, ali na prilagođen način ovom blagdanskom raspoloženju.
Pitajte se postoji li uistinu relevantan razlog za izbacivanje fitness rutine tijekom blagdana, točnije, potpuno izbacivanje rutine? Vrlo vjerojatno ne jer ionako se u ovom periodu smanjuju radne obveze i kreću neradni dani i godišnji. Svakako se trebamo odmoriti od napornih treninga kao što je vježbanje u teretani, ali odmor svakako nije i potpuno izbacivanje kretanja te premještanje s radne stolice na kauč, a potom i u krevet. To više nije odmor, već kontradiktornost koja ne koristi ni našem tijelu ni zdravlju. Umjesto da se vodite lošim principom “sve ili ništa”, razmislite što je drukčije u prosincu, što je novo u vašem rasporedu i kako prilagoditi kretanje tome. Na primjer, vjerojatno ćete željeti obilaziti brojne Advente. Odlično, evo prilike za kretanje i održavanje forme onim najjednostavnijim – šetnjom. Na brojnim adventskim kućicama nude se i brojni specijaliteti, a ni alkohol ni slatka topla pića nisu baš bez kalorija. Uključite hodanje, razgledavanje i klizanje i već ste u prednosti u odnosu na to da samo sjedite ili svugdje krećete automobilom. Doista, one najbanalnije stvari upravo su ono što nam nekad najteže ide, a čine veliku razliku.
Sad kad znate da nije dobra ideja maknuti kretanje iz svog dnevnog rasporeda, ali i kad znate kako ćete provoditi vrijeme tijekom najljepšeg mjeseca u godini, pitajte se što želite postići. Želite li samo održavati trenutačnu kondiciju, smanjiti intenzitet aktivnosti i prebaciti se na lakši tempo ili možda razviti naviku svakodnevnog kretanja prije nego što ozbiljno započnete s treninzima u novoj godini? Ako do sada niste imali rutinu odlaska na bilo koji tip treninga, onda se vratite na početak i krenite ovih mjesec dana s izgradnjom rutine kako bi vam uvođenje nove aktivnosti, treninga, bilo olakšano. Najbolje je raditi lakše aktivnosti poput joge, brze šetnje, laganog trčanja ili kućnih treninga u ono vrijeme u koje planirate imati i treninge nakon blagdana. Kad krenu treninzi, već samo po sebi učenje pravilnog izvođenja vježbi bit će zahtjevno, a dodatan napor bit će vam nedostatak navike da trenirate u to i to vrijeme.
Sad kad znate da ipak želite zadržati neki oblik kretanja i zašto to želite, onda si i olakšajte maksimalno jer, zapamtite, ovo je mjesec pripreme, ali ne i ozbiljnih treninga. Zato ubacite i zabavu jer smo trenutačno u blagdanskom raspoloženju, a i općenito je ovaj pristup dobar ako želite samo održavati kondiciju i kretati se radi zdravlja. Naravno, ozbiljni fitness rezultati zahtijevat će i ozbiljan pristup. Napravite listu mini treninga, a potom odredite vrijeme gdje ih sve možete uklopiti. Potrudite se na sve gledati kao na priliku za kretanje. Ta lista neka bude nešto što vam je stvarno zabavno, na primjer: šetnja šest kilometara obilaženjem adventskih kućica i dekoracija, ples s elementima pilatesa/treninga snage/kardio joge uz božićnu playlistu kod kuće i slično. Osim toga, istražite koji programi i događanja se nude u vašem gradu tijekom Adventa. Neki gradovi imaju u ponudi čak i fit (poput grada Oroslavja) pa zašto se ne priključiti, upoznati nove ljude i uživati.
Isto vrijedi i za prehranu. Slobodno uživajte u kuhanom vinu, fritulama i svim onim slasnim delicijama koje su nam dostupne i u kući i izvan kuće, ali to nije razlog da ne zadovoljite dnevne potrebe za proteinima, vlaknima, povrćem i voćem. Nemojte si ništa uskraćivati već jednostavno odredite da ćete najprije zadovoljiti nutritivne potrebe svojeg organizma, a nakon toga ćete jesti i piti što god želite. Tako si ne stvarate osjećaj strogoće i nametanja, a s druge strane nećete si predbacivati da niste dosljedni. Kad stavite nutritivne potrebe kao prioritet i istovremeno si dozvolite sve što poželite, na kraju ćete stvarno i manje pojesti raznih kolača i slatkiša. Takav pristup ne samo da je dobar za mentalno zdravlje već ćete doista izvući najbolje iz ove odluke za svoje zdravlje, ali i kožu koja neće poludjeti od pretjerane količine šećera i zasićenih masti. Ako kod kuće pečete kolače, pokušajte klasične verzije napraviti s nutritivno kvalitetnim sastojcima poput zamjena za šećer ili integralnog brašna. Podsjetimo se, neka bude zabavno pa se tako i igrajte sastojcima i eksperimentirajte. Možda se iznenadite kako su i takve verzije kolača i slastica doista ukusne i zasitne, bez stvaranja stalne žudnje za slatkim.
Kako se približavate ulasku u novu godinu, tako postupno smanjujte količinu ili dane u tjednu koji su vam na raspolaganju za uživanje u delicijama. Na primjer, ako ste svaki dan morali pojesti neku kiflicu ili fritulu, pokušajte da to bude svaki drugi dan. Alternativa je pojesti svaki dan nešto, ali u vrlo maloj količini. Adventski kalendari s čokoladicama koje rado otvaramo idealan su primjer porcije čokoladice. Pogledajte koji pristup vam više odgovara i uskladite se s njim. Kako bi cijela stvar bila još zabavnija, ako ste uspješno ispoštovali barem 90 posto svoje fitness rutine kao pripremu za konkretne ciljeve, nagradite se na kraju prosinca novim kompletom za vježbanje ili tenisicama kao dodatnom motivacijom za treninge i fitness lifestyle.
Foto: Pexels
Zrinka Babić je magistra sociologije i nutricionistica. Teško je sažeti njezino cjelokupno radno iskustvo i dosadašnje projekte, no nakon jednog pogleda na Zrinkin životopis, pitanje koje ostaje lebdjeti u mislima jest: “Kako je to sve stigla?”. Zrinka je svoje novinarske vještine “brusila” kroz razne strukture novinarstva, od televizije, radija do portala, pa tako za Kreni Zdravo (Nova TV) piše članke o zdravoj prehrani, novinarka je u Informatičnom Centru Zaprešić, a prije toga je koordinirala i pisala za Adhara centar za nutricionizam i ayurvedu (Zagreb) te je obavljala dužnost zamjenice glavnog urednika na Televiziji Zapad, Zaprešić. U slobodno vrijeme, osim što se kontinuirano educira i stječe potvrde i diplome, voli dizajn interijera, fitness i dobre knjige.