Ideje za jednostavne, brze ručkove i večere pune proteina
Proteini se ubrajaju u makronutrijente zajedno s mastima i ugljikohidratima. Esencijalni su što znači da ih moramo unositi putem hrane jer od njih ...
Ultrazvučni pregled
Kvaliteta i količina informacija koje pruža ultrazvučni pregled čine ultrazvuk najvažnijom dijagnostičkom metodom, bez koje se suvremena ginekologija više ne može zamisliti. Metoda se pokazala jednostavnom, bezbolnom, klinički važnom i sigurnom. Može se ponavljati onoliko puta koliko liječnik smatra da je neophodno, a da to ni na koji način ne ugrozi pacijenticu. Ovim pregledom se određuje položaj, oblik, veličina unutrašnjih genitalnih organa žene, kao i postojanje patoloških promjena na njima. Danas se za ginekološki ultrazvučni pregled upotrebljava vaginalna sonda, a za ovakvu vrstu pregleda nije potrebna nikakva posebna priprema. Velika prednost ove metode je točnost ultrazvuka u procjeni normalne anatomije zdjelice, koja se kreće od 82 do 91 posto.
Brisevi
Uzimanje briseva s grlića maternice također se preporučuju, kako bi se napravile bakteriološke i virološke analize, kao i analize na prisutnost gljivica. Na ovaj način se mogu otkriti infekcije koje kasnije mogu dovesti do nekih drugih bolesti i steriliteta.
Seksualno prenosive bolesti – analize i liječenje
Seksualno prenosive bolesti, kao što im sam naziv kaže, prenose se seksualnim putem s jednog partnera na drugog. Ove bolesti se mogu otkriti laboratorijskim analizama kao što su analiza briseva ili serološkim testovima. Najčešće bolesti s kojima se susrećemo su gonoreja (izazvana bakterijom Neisseria gonorrhoeae); sifilis (izazivač je Troponema pallidum); infekcija Trichomonas vaginalisom, klamidija, mikoplazme, bakterijske vaginoze (Gardnerella vaginalis)… Virološkim analizama se mogu otkriti humani papiloma virus HPV (u vezi je s displazivnim promjenama na vratu maternice), herpes simpleks virus, HIV, hepatitis. Nijednu od seksualno prenosivih bolesti ne treba uzeti neozbiljno. Neke se lakše liječe, neke teže, a neizliječene bolesti mogu izazvati upalne procese reproduktivnog sustava s ozbiljnim posljedicama. Pojedine bolesti mogu dovesti i do steriliteta. Važno je naglasiti da svaka infekcija koja se otkrije, zahtijeva terapiju i ponavljanje briseva po njenom završetku.
INFO +
Kontracepcija
U reproduktivnim godinama s ginekologom treba razgovarati i o načinu kontracepcije, jer ćete samo na taj način dobiti adekvatnu preporuku. Danas postoji veliki broj kontracepcijskih pilula, ali koje nikako ne smijete uzimati na svoju ruku. Ukoliko se odlučite za hormonsku kontracepciju, osim obaveznih analiza, potrebno je napraviti dodatne analize krvi – krvna slika, biokemija, hepatogram, lipidni i koagulacijski status, kao i ultrazvuk dojki. Ako su svi nalazi uredni, može se početi s oralnom hormonskom kontracepcijom, tj. antibaby pilulom.
photo: instagram