Trend u svijetu fitnessa: vodič kroz najpopularnije low impact treninge
U posljednje smo vrijeme svjedočili velikoj promjeni u svijetu fitnessa – odjednom su trčanje, dizanje teških utega i intenzivne vježbe s motom "št...
Američki znanstvenici su ustanovili da najviše vježbaju osobe neutralnih osjećaja, one koje nisu ni pretjerano sretne, ali ni osobito tužne.
Znanstvenici su, naime, željeli otkriti u kojoj mjeri emocije, odnosno pozitivni ili negativni osjećaji utječu na ljudsko ponašanje, pa i na donošenje odluke o redovnom bavljenju fizičkim aktivnostima.
Stoga su sproveli istraživanje na 153 studenta koje su podijelili u tri grupe i svakoj puštali različite vrste filmova ne bi li se kod ispitanika stvorio osjećaj sreće, tuge ili neutralno raspoloženje.
Prva grupa ispitanika zamoljena je da gleda komedije, drugoj su znanstvenici puštali filmske drame s tužnim krajem, dok je treća grupa studenata gledala dokumentarne filmove o ekonomiji. Na kraju ovih projekcija svi studenti su morali opisati svoje trenutno raspoloženje, kao i odgovoriti na pitanja koliko često vježbaju i koliko često požele vježbati.
Njihovi odgovori otkrili su da su oni koji su gledali dokumentarni film u većoj mjeri planirali fizičku aktivnost, dok su najmanje volje za vježbanjem pokazali studenti koji su gledali dramu. Američki znanstvenici, međutim, ističu da ne bismo smjeli dopustiti emocijama da nas sprječavaju u održavanju zdravih navika, osobito vježbanja, jer je ono jedan od najboljih načina da se popravi raspoloženje.
Naime, znanstveno je dokazano da fizička aktivnost ne samo da podiže razinu samopouzdanja, već i potiče lučenje endorfina, hormona sreće.
Izvor: novosti.rs