Izložba Kolekcija Pavla Beljanskog: Biseri moderne u četvrtak je svečano otvorena u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu.
Upraviteljica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, dr. Jasna Jovanov, u svojoj uvodnoj riječi objasnila je zbog čega tek sada, nešto više od pet desetljeća nakon smrti Pavla Beljanskog, njegova kolekcija prvi put gostuje izvan granica Srbije.
“Mi smo s velikom strepnjom krenuli u ovaj prostor premda smo bili svjesni da je to najljepše i najbolje mjesto na kojem bi se ova zbirka mogla postaviti i vidjeti. Naime, o čemu se radi: kada je Pavle Beljanski poklonio svoju kolekciju Novome Sadu, jedan od uvjeta bio je da se izgradi posebna zgrada za kolekciju. U modernom, minimalističkom duhu, zgradu je projektirao arhitekt Ivo Kurtović i u njoj svaka slika ima svoje mjesto. Ta arhitektura je toliko jednostavna da ništa ne konkurira slikama. Međutim, sam Umjetnički paviljon je eksponat za sebe i nekako nas je bilo strah, ali sada vidim da slike zajedno funkcioniraju, da slike koje dosta teško podnose biti jedna pokraj druge, jer su previše jake, dovoljno mogu pokazati pred publikom. Isto tako, Beljanski je smatrao da bi trebalo napraviti ugovor kojim bi osigurao zbirku od rasula, od pogrešnog rukovanja, bilo čega što bi na fizički ili muzeološki način ugrozilo slike”.
Uzvanike su pozdravili i dr. Zvonko Maković, ravnateljica Umjetničkog paviljona Jasminka Poklečki Stošić, tajnik za kulturu i javno informiranje AP Vojvodine Slaviša Grujić i pomoćnica ministra kulture Republike Hrvatske za muzejsko-galerijsku delatnost mr. Vesna Jurić Bulatović.
Zatim je izložbu službeno otvorila Vesna Kusin, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba. “Pribojavao se da neće biti tako svečano, tako dobro, s toliko kvalitetne publike. Međutim, bilo je možda i izvan mojih očekivanja – večeras su uzvanici bili krema koja se pojavljuje na premijerama, ovakvim izložbama i to je zapravo potvrda da smo napravili dobar posao. Ovo je samo prvi dio izložbe, veselimo se i 3. prosincu i dolasku u Novi Sad, gdje će biti predstavljena izložba Miroslav Kraljević i sljedbenici”, sumirao je dr. Zvonko Maković.
Postavkom “Kolekcija Pavla Beljanskog: Biseri moderne”, prvi put u povijesti muzeja gotovo polovica kolekcije diplomata Pavla Beljanskog prikazuje se izvan Srbije, a Umjetnički paviljon kao mjesto sagledavanja likovne i kulturne sadašnjosti i prošlosti logičan je izbor za to, istaknuto je na otvaranju.
Otvaranju izložbe prisustvovao je veliki broj uzvanika iz svijeta kulture, umjetnosti, a među uzvanicima bilo je i stručnjaka, kao i poznavatelja moderne umjetnosti i muzeologije: dr. sc. Frano Dublić, dr. sc. Lovorka Maglaš Bilandžić, dr. sc. Igor Fisković, zatim Ana Šeparović, Irena Krasevac, Željka Sušić, da navedemo samo neka imena.
Izložbi su prisustvovali i direktor srpske pravoslavne crkve Protojerej-stavrofor Slobodan Lalić i Arhimandrit Danilo, profesor Fakulteta političkih znanosti Siniša Tatalović, Uroš Desnica, sin Vladimira Desnice sa suprugom, i mnogi drugi.
Ono što je posebno zanimljivo je to da su među gostima bile i unuka Ignjata Joba, Stana Jeličić, i Mira Tartalja, kći Marina Tartalje.
Hrvatska publika je u mogućnosti do 10. siječnja, do kada traje izložba – pogledati 80 odabranih umjetničkih djela 30 autora, impresionista Münchenskog kruga ili međunarodnog kruga Pariške škole.
Nadežda Petrović, Milan Milovanović, Jovan Bijelić, Kosta Hakman, Petar Lubarda… samo su neka od imena autora, dok su Petar Dobrović, Sava Šumanović, Ivan Tabaković, Milan Konjović i Ignjat Job djelovali i u okviru zagrebačke likovne scene.
Istaknuto mjesto u postavci zauzima djelo najmarkantnije ličnosti kulturnog života Zagreba i Hrvatske, slikara Vlahe Bukovca, inicijatora izgradnje Paviljona 1895. godine.
Njegova slika “Velika Iza” (1882) naglašava značaj za instituciju u kojoj se čuva – ona je bila ishodište za osnivanje Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog za najbolji diplomski rad iz nacionalne povijesti umjetnosti.
Posebnu simboliku ima i djelo Marina Tartalje “Mladi diplomat” (1923), svojevrsni lajtmotiv izložbe, koje se smatra inicijalnim za oblikovanje jedne od najznačajnijih privatnih zbirki na prostoru bivše Jugoslavije.
Izložba je dio sveobuhvatnog projekta razmjene izložbi između Srbije i Hrvatske: paralelno s predstavljanjem kolekcije Pavla Beljanskog u Zagrebu, u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog bit će realizirana izložba “Miroslav Kraljević i sljedbenici” iz zbirki Moderne galerije iz Zagreba, autora dr. Zvonka Makovića (3. prosinca 2015. – 21. veljače 2016.).
Ideja o međumuzejskoj suradnji institucija koje spadaju među najznačajnije nacionalne čuvare baštine važna je za kulturu obje zemlje, kako za sagledavanje kulturnog tijeka u regiji, tako i za cjelokupnu europsku povijest umjetnosti. Cilj autora obje izložbe jest da se komparativnim pristupom sagleda i prikaže stvaralaštvo na jugoslavenskim prostorima između dva svjetska rata.
Tijekom trajanja izložbe u Zagrebu publika će se na različite načine moći upoznati s kolekcijom Pavla Beljanskog i institucijom u kojoj se ona čuva: kroz stručna tumačenja, filmske projekcije i preko različitih publikacija iz bogate izdavačke djelatnosti.