Chia Cups ima u ponudi divne božićne šalice
Chia Cups je obožavani brend šalica za koji malo tko već ne zna, a i ove godine pripremili su nešto posebno za blagdane!Stiglo je i vrijeme kad...
Nakon serije knjiga o pravilima dobrog dizajna interijera, ugledna dizajnerica interijera Mirjana Mikulec, napisala je novu knjigu posvećenu malim prostorima.
Savjeti, ideje i trikovi koji će baš svaki prostor učiniti udobnim i bolje iskorištenim, neovisno o namjeni i kvadraturi, samo su dio toga što čitatelje očekuje u desetoj knjizi Mirjane Mikulec, posvećenoj interijerima. Promocija knjige održana je u prostoru tvrtke “Mirjana Mikulec interijeri” gdje je jedan dio uređen kao funkcionalan, mali stan koji je Mirjana prezentirala i u knjizi.
Knjiga je nastala u suradnji s brojnim dizajnerskim i arhitektonskim studijima, pa tako “Mali stanovi” donose ne samo dizajnerska rješenja s potpisom Mirjane Mikulec, već i impresivne primjere vrhunskih interijera, skromne kvadrature diljem svijeta.
“Vjerujem da će knjiga uvjeriti čitatelje da minimalna kvadratura nije nužno ograničavajući faktor i da mali stanovi mogu itekako dobro izgledati. S vremenom se životni prostori sve više smanjuju i to nije trend rezerviran samo za Hrvatsku, već cijeli svijet. Dizajnerima su mali prostori pravi poligon za istraživanje vlastitih granica kreativnosti, a rezultat toga su zaista iznimni interijeri.”, ističe Mirjana Mikulec.
Eseji knjige Dekodiranje slika 2 posvećeni su stilski raznolikim djelima, koje je izradilo više umjetnika, međusobno različitih po umjetničkoj poetici i izrazu. Riječ je o djelima Ilije Bosilja, Dragana Gažija, Ivana Generalića, Willema van Genka, Pietra Ghizzardija, Drage Juraka, Ivana Rabuzina, Matije Skurjenija, Drage Trumbetaša i Mirka Viriusa. Iako je većina iz fundusa HMNU, riječ je o djelima koja nisu u stalnom postavu, izlagana su tek povremeno te su razmjerno slabo poznata u javnosti.
“Namjera je ovog projekta ukazati na dosad previđene vrijednosti djela koja su rjeđe izlagana”, izjavila je autorica Svjetlana Sumpor, inače viša kustosica HMNU-a te pojasnila: “Analize umjetničkih djela u knjizi Dekodiranje slika 2 koncipirane su s namjerom da gledateljima slika pruže uporišne točke za gledanje i razumijevanje djela, obrate im pozornost na znakovite, važne detalje i njihovu ulogu u kompoziciji slike. Također, namjera im je dati poneku dodatnu informaciju o kontekstu nastanka djela, ako je taj kontekst presudan za njegovo razumijevanje. Kao studenti povijesti umjetnosti često smo bili upozoravani da ‘čovjek vidi ono što zna’. Stoga se nadam da će informacije koje gledatelju o slikama pružaju tekstovi knjige Dekodiranje slika 2 proširiti zonu vidljivosti, odnosno odgonetljivosti slika.”
Knjiga Dekodiranje slika 2 sadrži 11 eseja o odabranim djelima, reprodukcije u boji te bilješke o zastupljenim umjetnicima. Dvojezična je, s tekstovima na hrvatskom i engleskom jeziku. Prijevod na engleski potpisuje Graham McMaster, a dizajn Ante Rašić, Studio Rašić.