Sve što trebate znati o laserskom uklanjanju strija

by | 27 siječnja, 2016

Strije predstavljaju ružičaste, crvene ili purpurne linije koje se pojavljuju najčešće na trbuhu, grudima, nadlakticama, stražnjici i bedrima. Nakon određenog vremena promijene boju i postaju bjeličaste, sedefaste ili sivkaste.

ThinkstockPhotos-509639903

Do nastanka strija dolazi kada tijelo raste brže nego koža, što dovodi do pucanja elastičnih vlakana na površini kože. Obično do toga dolazi u pubertetu, pri naglom rastu, nakon dobivanja ili gubljenja na težini, ili tijekom trudnoće.

Smatra se da se strije jave kod oko 90 % žena nakon šestog mjeseca trudnoće. Utjecaja ima i faktor naslijeđa – ako ih je imala majka, i kod kćeri ima više šansi da se pojave.

Kod svijetlih žena strije su obično ružičaste, dok su kod žena s tamnijim tenom obično svjetlije od njihove kože. Njihov izgled i boja se razlikuju, a ovise o tome koliko dugo postoje, gdje se nalaze, koji im je uzrok i kakav je tip kože.

Lasersko uklanjanje strija je najsuvremenija i najučinkovitija terapija strija, jer djeluje na duboke slojeve kože, uklanja staro vezivno tkivo, stimulira stvaranje kolagena, elastina i melanina, što dovodi do smanjenja dubine strija, promjene boje i smanjenja vidjivosti ili njihovog kompletnog uklanjanja. Može se raditi na svim dijelovima tijela – trbuhu, bokovima, rukama, grudima i nogama.

Ovom djelotvornom, bezbolnom terapijom djeluje se i na svježe i na stare strije, a istovremeno se može zatezati i koža prednje trbušne stijenke, koja je istezanjem izgubila elastičnost. Ovisno o veličini površine koja se tretira, intervencija traje između 20 i 45 minuta. Neposredno nakon intervencije moguće je nastaviti s redovitim obvezama.

Rezultat laserskog uklanjanja strija nije trenutan – rezultati postaju vidljiviji kroz nekoliko mjeseci. Strije postaju blijeđe i bojom se postupno prilagođavaju boji ostatka kože. Učinak intervencije ovisi o starosti strija, njihovom intenzitetu i tipu kože, kao i o broju intervencija. Starije i deblje strije teže će se ukloniiti od svježih i tanjih. Važno je imati realna očekivanja od intervencije, a broj intervencija ovisi o njihovoj izraženosti i starosti. U najvećem broju slučajeva potrebno je nekoliko laserskih tretmana za postizanje maksimalnog učinka.

Prije intervencije liječnik će provjeriti izgled i stanje strija i procijeniti je li ova intervencija prikladna i kakvi su očekivani rezultati. Tijekom intervencije moguće je osjetiti toplinu i peckanje, ali nije potrebna lokalna anestezija, dovoljno je hlađenje posebnim aparatom.

Nakon intervencije koža može biti otečena i crvena, što prođe za nekoliko dana. Na tretirano područje nanosi se krema koju preporuči liječnik, a potrebno je izbjegavati izlaganje suncu najmanje mjesec dana, nakon čega se, ako se koža izlaže sunčevim zrakama, nanosi krema s visokim zaštitnim faktorom.

Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock