Razmišljate o otvorenom braku? Evo što takva odluka povlači sa sobom
Brak danas više nije ono što je bio. U povijesnom smislu, bio je to, prije svega, ekonomski aranžman, u okviru kojega su parovi ulazili u cjeloživo...
I sretni i nesretni u ljubavi pronašli su svoje mjesto u neobičnom prostoru u Zagrebu. Izložba nekad dragih predmeta iz propalih veza i ljubavi.
“Bolje je ljubiti i izgubiti, nego nikada ne ljubiti i ne znati što si izgubio”. To je samo jedna od poruka napisanih na listiću koji je jedan od rekvizita neobičnog zagrebačkog muzeja.
Svi oni koji su doživjeli ljubavni brodolom imaju u Zagrebu priliku da sve zaborave tako što će neki od dragih predmeta iz propale veze pokloniti baš tom Muzeju propalih veza. Na Gornjem gradu, nekoliko metara od Klovičevih dvora koji sada čekaju spektakularnu izložbu Pabla Picassa, muzej svakodnevno obilaze i sretni i nesretni u ljubavi, s time da je ovih drugih svakako više.
Muzej je nastao gotovo slučajno, iz putujuće izložbe koju su osmislili filmski producent Olinka Vištica i kipar Dražen Grubišić, a danas je to kultno mjesto koje redovno posećuju stranci koji dolaze u Zagreb. Nije teško pogoditi da su Vištica i Grubišić bili u ljubavnoj vezi koja je doživjela krah, a nakon toga nisu znali što da rade s predmetima koji su im, dok je ljubav cvjetala, bili dragi.
Sitnice, pokloni, sve ono što ih je prije veselilo u ljubavi odjednom je postalo odbačeno, ali ne i bačeno. Tako su na svom primjeru počeli skupljati sve moguće predmete i od drugih ljubavnih ‘brodolomaca’, te je stvorena velika zbirka koja je prošla muzeje širom svijeta, od Argentine do Singapura i SAD-a. Danas se već udomaćilo to da u svjetskim vodičima piše “Ako posjetite Zagreb, obavezno pogledajte Muzej prekinutih veza”.
“Ne isplati se voljeti, jer ćeš na kraju uvijek patiti. Ali iskreno se nadamo da to nitko ne misli, jer ljubav i sve što ide uz nju je nešto zbog čega se isplati živjeti”, stoji ipak optimistična poruka već na samom ulazu.
Ali, nakon ovakvog početka s porukama, tu su umjetne grudi, koje je ostavila jedna djevojka iz Beograda, s obrazloženjem da su se ona i njezin dečko voljeli njima igrati. Ostavila ga je kada se dečko tako navukao da bez umjetnih grudi više nije mogao, ali bez djevojke jest.
Tu ima zaista svega i svačega, od plišanih medvjedića i fotografija nasmijanih parova do svih mogućih seksualnih pomagala, da bi sve završilo porukom: “Svaka je veza sretna na isti način, svaka nesretna na svoj, a jedino im je zajedničko da svaka prije ili kasnije završi”.
Sarajevska registarska tablica napola prerezana dokaz je kalvarije jedne ljubavne veze koja je dovela da toga da se zajednički automobil baci u rijeku. Crvena vjenčanica ukrašena umjetnim dijamantima trebala je imati sretno finale kod matičara, a završila je u Muzeju prekinutih veza. Je li nesuđenoj mladoj pomogla voo-doo lutka da kazni nesuđenog muža koji je pobjegao glavom bez obzira, tko zna.
Autori postavke kažu da sada rekvizita ima napretek, jer gotovo svakodnevno dobivaju nove, ali ih nemaju kamo staviti. Za sve u ljubavi nesretne ili ostavljene, tu je poruka: “Ako ste sami i napušteni, ne tugujte. Pogledajte Muzej prekinutih veza, pa ćete vidjeti da je vama bolje”!
Možda je “najbolniji” izložak jedan papirić na kojem piše kako se danas prekidaju veze: mobilnim telefonom, preko Skypea ili samo SMS-porukom.
U muzeju je i solidna zbirka grudnjaka, da se zna što muškarci vole, a često i izgube. Na svakom visi ceduljica na kojoj piše tužan kraj ljubavne priče dame koja je grudnjak poklonila muzeju. I tako, od predmeta do predmeta, pa i do onog možda i najbizarnijeg, koji je muzeju poklonila jedna Slovenka. Žučni kamenac. Kao posljedica propale ljubavi.
Izvor: novosti.rs
Foto: nacional.hr