OPA! SKUPILI STE HRABROST ZATRAŽITI POVIŠICU? Onda morate znati ovo… (Sretno!)

by | 30 travnja, 2016
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Postoji nekoliko stvari na poslu koje nam mogu jako teško pasti i stvarati nam puno (nepotrebnog) stresa – svakako je jedna od njih dobiti otkaz, nekome dati otkaz, ili kad, pak, sami dajemo otkaz. No, traženje povišice može biti jednako stresno. Iako nam to ne bi trebalo biti neugodno tražiti, često zbog nepripremljenosti odgađamo sastanak sa šeficom ili šefom. Stoga u nastavku saznajte kako se pripremiti za sastanak koji će vam osigurati povišicu – ili barem sastanak na kojem vam neće biti neugodno.

Pripazite na vlastiti govor tijela

Ako ćete se tresti tijekom sastanka, velike su šanse da nećete uspjeti impresionirati. Pobrinite se da vaš kontakt očima i pokreti ulijevaju povjerenje. Kako biste se pripremili za taj sastanak, vježbajte sa svojim suradnikom ili prijateljem koji rade u istom ili sličnom području.

Budite svjesni klime koja vlada u tvrtki

Nije bitno samo što pitati, nego kako i kada pitati. Ako je tvrtka upravo otpustila velik broj djelatnika, možda nije vrijeme da zatražite povećanje plaće, bez obzira na to koliko ste to zaslužili. No nemojte da vam (im) to postane izlika. Ako se zbog vas stvari mijenjaju, imate pravo na povišicu.

Naglasite da nije samo riječ o novcu

Da, novac govori, ali postoje i drugi načini kako vas mogu nagraditi za vaš rad. Ako povećanje plaće nije opcija, pokušajte si priskrbiti alternative kao, na primjer, doškolovanje, ili više plaćenih godišnjih odmora.

Morate imati pozitivan stav

Ako zračite dobrom energijom, vaš nadređeni htjet će da i dalje ostanete sretni, čak i ako rezultati nisu trenutni.