Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Za vrućih ljetnih dana preporučuje se jesti sezonske namirnice koje se uzgajaju u vašem podneblju. Budući da je važno unositi dovoljno tekućine, birajte i voće koje sadrži oko 80 do 90 posto vode te time pomaže u održavanju hidratiziranosti tijela.
Lubenica ima 92 posto vode. Vlakna u kombinaciji s vodom u lubenici reguliraju probavu i sprječavaju zatvor, dok minerali i voda u lubenici sprječavaju dehidriranost. Sadrži najviše likopena, snažnog antioksidansa, od bilo kojeg drugog voća ili povrća.
Visoka količina likopena i vitamina C iz lubenice smanjuje rizik od karcinoma prostate i čuva srce. Likopen štiti i stanice kože od oštećenja suncem. Svježi, sirovi špinat i kelj također štite vašu kožu. Karotenoidi u narančastim i tamnozelenim namirnicama, koje tijelo pretvara u vitamin A, štite kožu od oštećenja suncem. Smanjuju osjetljivost na UV zrake, popravljaju suhu kožu te jačaju obranu kože protiv štetnih zraka.
Jagode i borovnice pune su flavonoida, moćnih boraca protiv bolesti koji se nalaze u mnogim vrstama voća i povrća. Osim toga, ove bobice povećavaju protok krvi u koži i smanjuju osjetljivost na svjetlost, koja poboljšava izgled, strukturu i teksturu kože, što je važno kada više vremena provodite na suncu. Marelice, breskve i nektarine dobar su izvor dijetalnih vlakana.
Nektarine su bogate antioksidansima i povoljno djeluju na imunitet. Bioflavonoidi lutein i beta-karoten, zajedno s vitaminom C, u nektarini čuvaju kožu od štetnih sunčevih zračenja. Marelice su dobar izvor željeza, vitamina C, beta-karotena, kalija i vlakana te pomažu kod probavnih smetnji i zatvora.
Breskve pripadaju skupini voća bogatog kalijem, koji nam pomaže u održavanju tjelesne tekućine pa je važan ljeti.
Namirnice bogate kalijem važne su ljeti jer ga gubite znojem, što pojačava rizik od grčenja mišića. Celer je, pak, odličan izvor vitamina K i dijetalnih vlakana, te pomaže u regulaciji tlaka i sniženju kolesterola. Celer i komorač djeluju kao diuretici, pomažu uklanjanje viška vode ne uzrokujući dehidriranost. Sastojci ovih dvaju povrća stimuliraju bubrege, zbog čega oni ispiru otpad i dodatnu tekućinu zbog koje se trbuh nadima.
Kruške imaju snažne antioksidanse koji pomažu u borbi protiv karcinoma, visoke količine vlakana, a osim što pozitivno djeluju na probavni sustav, učinkovite su kod mršavljenja. Sadrže veliku količinu flavonoida i tako čuvaju krvožilni sustav.
Proteini u jogurtu očuvat će vas od preopterećenja slanim, visokokaloričnim grickalicama s roštilja. Birajte jogurt s niskim udjelom masnoća i visokim udjelom proteina. Jogurt također sadrži probiotike, korisne bakterije koje održavaju pravilan rad probave.
Maline i kupine odličan su izvor vlakana i vitamina C – sadrže osam grama vlakana po šalici. Od ostalih namirnica bogat izvor vlakana su i smokve, kruške, marelice, breskve i nektarine.
Bogate su vitaminima A, C i E te mineralima, najviše kalijem. Zbog vlakana pomažu kod problema s opstipacijom (zatvorom). Zbog niskog glikemijskog indeksa reguliraju šećer i smanjuju rizik od dijabetesa tipa 2.