Stručnjaci savjetuju: Kako smiriti tjeskobu koju osjećamo zbog kaosa oko nas?
Koliko god staloženi bili, svi dobro znamo onaj osjećaj straha i nemira koji nam može uzrokovati iznenadni poziv usred noći, šokantna vijest u medi...
S vremena na vrijeme, gotovo svi iskusimo užasne snove zbog kojih se probudimo znojni, prestravljeni, uplakani, a ponekad čak pokušavamo doći do daha jer su nas noćne more doslovno gušile. Padanje, utapanje, bježanje, zastrašujući predmeti, životinje, kao i ljudi s užasnim ličnostima su jako česta pojava u snovima većine ljudi.
Ako ste jedan/a od onih kojima se noćne more povremeno javljaju, nemate razloga za brigu, jer niste pod utjecajem neke fiziološke ili psihološke bolesti. Ipak, ako vam se noćne more javljaju gotovo svaku noć, vrijeme je da se posavjetujete sa svojim liječnikom, jer vam vaša podsvijest možda pokušava skrenuti pozornost na problem koji (možda) imate.
Što su to noćne more?
Noćne more su realistični snovi koji nas zbog svog uznemirujućeg sadržaja često probude iz dubokog sna. To su neugodni snovi koji izazivaju jake negativne emocije u mozgu, kao što su strah, horor, očaj, anksioznost i tuga.
Noćne more imaju tendenciju javljati se najčešće tijekom REM faze spavanja, faze u kojoj najčešće sanjamo. Upravo zbog REM faze, koja “napreduje” kroz noć, noćne more najčešće se javljaju u jutarnjim satima.
Psihoterapeut Jeffrey Sumber, koji je studirao globalnu mitologiju snova na Harvardskom sveučilištu, kao i Jungovo tumačenje snova u Jung institutu u Zürichu, objašnjava:
“Noćne more sugeriraju potrebu da se pozabavimo nečim što u nama izaziva strah. One također mogu biti način da se oslobodite tih strahova, ovisno o tome kako ćemo reagirati na san.
Ako imamo užasnu noćnu moru, i pokušavamo je zaboraviti čim se probudimo, velike su šanse da će se ona opet ponoviti. Noćne more uglavnom nastaju iz prošlih događaja, što znači da one nisu znakovi da će nam se nešto loše dogoditi u budućnosti.
Noćne more i postoje da bi nas uzdrmale, da bi nas natjerale da se suočimo sa strahom u njegovom korijenu, da bi se obračunali s tjeskobom, ili jednostavno potražili pomoć ako sami ne možemo riješiti problem.
Kao što sam i rekao, noćne more su prirodna reakcija na strah i tjeskobu. Noćne more su poziv na akciju. Zapitajte se: ‘Čega se bojim’, ‘Što ovaj san govori o meni u ovom trenutku’, ‘Što mogu učiniti kako bi saznao/la više o strahu koji mi ova noćna mora otkriva?’ ”
Što uzrokuje noćne more?
Noćne more su često spontane. No, one također mogu biti uzrokovane različitim faktorima, kao što su određeni poremećaji kojih vjerojatno nismo ni svjesni.
Postoji niz fizičkih, kao i psiholoških faktora koji pokreću noćne more. Najmoćniji od svih je stres, koji nam jednako šteti i fizički i psihički, i kada smo budni i kada spavamo. Osjećaj neuspjeha, bježanje, kao i snovi u kojima ste zarobljeni često se tumače kao noćne more uzrokovane upravo stresom.
Spavanje u skučenim i tamnim mjestima može uzrokovati to da sanjate kako se utapate ili gušite. Ako ste doživjeli neko traumatično iskustvo na koje ste zaboravili tijekom dana, ono bi se moglo javljati u vašim snovima dugo vremena.
Noćne more često nastaju i nakon kasnog obroka. Kako se vaš metabolizam povećava, on povećava i aktivnosti u mozgu.
Lijekovi, kao što su antidepresivi, također su često povezani s noćnim morama. Poznato je da i neki lijekovi za krvni tlak također povećavaju šansu za doživljavanje noćne more. Čak se savjetuje da, ako primijetite kako imate više noćnih mora nakon uzimanja nekog lijeka, obavezno posjetite liječnika.
Još jedan od uzročnika noćnih mora je nedostatak sna, a tu su također i tjeskoba i depresija, kao i posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), koji obično uzrokuje kronične noćne more.
Neka istraživanja pokazuju da je i kofein jedan od uzročnika noćnih mora, kao i alkohol. Ako ne možete smanjiti unos kofeina, pobrinite se za to da ste posljednju šalicu kave popili najmanje šest sati prije spavanja.
I na kraju, strašni filmovi i knjige su čest i očigledan uzročnik noćnih mora.
IZVOR: pixelizam.com