Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Tijekom čarobnih devet mjeseci trebate biti što opušteniji. Slijedite naše savjete i to će vam poći za rukom…
1. Napunite se energijom
Ako ste zaposleni, primijetit ćete da se sada brže umarate. Za to su krivi hormoni preko kojih vas priroda pokušava “natjerati” da usporite ritam, i zbog vas i zbog vaše nerođene bebe. Često jedite male međuobroke koji će vam povratiti energiju i stabilizirati cirkulaciju: jednu bananu, jabuku, svježi sir s voćem ili slično.
2. Ne slušajte priče o teškim porođajima
Većina trudnica počinje se baviti pitanjem porođaja u takozvanim “školicama za trudnice” i to od sedmog mjeseca trudnoće. Držite se podalje od žena koje prepričavaju horor priče o teškim porođajima i stravičnim bolovima koje su pritom morale pretrpjeti! Svaki je porođaj priča za sebe i zato se nemojte opterećivati nepotrebnim strahovima.
3. Jedite “šarene” namirnice
Zaboravite tablice i vagu jer postoji i puno jednostavniji način da se tijekom trudnoće zdravo hranite i da se pritom ne opterećujete. Dovoljno je da u svoju prehranu ubacite nešto povrća, svježe salate i voća, pa da budete sigurni kako uzimate dovoljno vitamina i minerala. Pokušajte kombinirati boje: svakog dana jedite što “šarenije” namirnice.
4. Organizirajte pomagače
Ako već imate djecu, onda vrlo dobro znate što vas čeka nakon porođaja: potrebni ste djetetu 24 sata dnevno, sve ostalo pada u drugi plan. Nemojte čekati da padnete s nogu a u vašem domu zavlada potpuni kaos. Već sada se pobrinite za pomagače na koje ćete se moći osloniti u slučaju da vam je potrebna pomoć. Na taj način olakšat ćete sebi i moći ćete uživati u vremenu provedenom uz bebu.
5. Neka vam tijelo i duh plutaju
Kada vam tijelo postane teško, uživajte u vodi što je to češće moguće ! Pustite da vas nosi voda, uživajte u plivanju. Ova aktivnost odgovara vašem organizmu, sprječava nastajanje edema, snižava krvni tlak. U vodi se trudnice osjećaju poput babuške u babuški – vaša beba je unutra okružena vodom, a sad i vi izvana osjetite njezin blagi dodir. To daje osjećaj bliskosti s djetetom.
6. Pokažite svoju potrebu za ljubavlju!
Trudnice često pate od osjećaja nesigurnosti, posebno kada je u pitanju odnos s partnerom. Nemojte oklijevati pokazati potrebu za nježnošću, muškarci često čekaju da im date znak. Pustite ga da vam izmasira stopala, neka vam namaže trbuh hranjivom kremom. A što se seksa tiče, više se vodite svojim nego potrebama partnera.
7. Ojačajte leđa
Kako se povećava trbuh, mijenja se vaše držanje, pa se javlja bol u križima. Kod žena koje po čitav dan sjede za pisaćim stolom ovaj problem zna biti izraženiji. Trbuh je stisnut, leđa i ramena su spuštena, javljaju se bolovi. Brzu pomoć donosi lagana masaža leđa: sjednite na stolicu s čvrstim naslonom, između stolice i leđa stavite jednu ili dvije teniske loptice i sami se masirajte malim, kružnim pokretima.
8. Pijte puno raznovrsne tekućine
Potaknite rad bubrega i ubrzajte metabolizam pijući puno tekućine. Voćni sokovi i mlijeko su zdravi, ali nećete moći popiti dvije litre dnevno. Najvažnije je da kombinirate razne vrste tekućina. Malo gazirane vode, malo obične vode, šalicu-dvije biljnog čaja, čašu voćnog soka bez šećera, i na taj način osigurat ćete svom organizmu puno korisnih tvari.
9. Ljuljajte se sa svojom bebom
Uspostavite “vezu” sa svojom bebom što je moguće ranije. Nerođene bebe vole nježno ljuljkanje – na ležaljki, ljuljački ili u naručju budućeg tate. Milujte svoj trbuh i govorite nježne riječi svojoj bebi – na taj način steći ćete samopouzdanje i mir, kako za sebe tako i za potrebe djeteta koje raste u vašem tijelu.
10. Zatvor? Jednostavno rješenje je disanje
Hormoni koji se pojačano luče tijekom trudnoće, nažalost, uljenjuju creva. Uz to, preparati željeza i magnezija, koji se često propisuju budućim majkama, još više utječu na pojavu zatvora. Uz mekinje, pomažu kretanje, šetnja, gimnastika i sportske aktivnosti bez pretjeranog naprezanja. Time se potiče disanje trbuhom, čime se i crijeva pokreću za rad. I dok sjedite, možete učiniti nešto korisno za svoju probavu: što češće duboko udahnite, zadržite dah sekundu-dvije, a zatim polako izdahnite na usta. Ponovite vježbu nekoliko puta.
11. Izborite se protiv žgaravice
Mnoge žene pred kraj trudnoće pate od jake žgaravice. Postoje lijekovi kojima se smanjuje količina kiseline u želucu i koji nisu štetni po organizam trudnice. Prirodni lijek protiv žgaravice: sameljite slatki badem, umiješajte ga u mlaku vodu ili mlijeko i pijte u malim gutljajima.
12. Neka vam noći budu što udobnije!
Teško da ćete u posljednjim mjesecima trudnoće moći mirno spavati cijelu noć. Ne možete se namjestiti, morate na WC, beba se probudila pa se odlučila protegnuti… Ipak, pokušajte sebi olakšati spavanje tako što ćete se podbočiti nekim jastukom i pronaći što udobniji položaj. Na tržištu postoje jastuci u obliku polumjeseca koji su posebno dizajnirani za trudnice i dojilje. Imat ćete bolji san ukoliko vam partner prije odlaska u krevet izmasira stopala lavandinim uljem.
13. Opustite se u mirišljavoj kupci
Što je bebi potrebno više prostora, to se više rasteže koža na vašem trbuhu. Zato je česta pojava svrbeži kože trbuha, a ponekad nanošenje kreme i svaki drugi dodir pojačavaju neugodan osjećaj. Opustite se u kupci u koju ste dodali šaku krupne morske soli, šalicu vrhnja ili bademovo ulje. Vodite računa o tome da temperatura vode ne bude previsoka i pazite da se ne okliznete pri izlasku iz kade!
14. Pobrinite se za svoja stopala
Stopala u trudnoći postaju nešto veća jer moraju nositi veću težinu. Opterećeni su i listovi u kojima se skuplja krv. Kako ne bi došlo do proširenih vena, vašim nogama je potrebno rasterećenje i kretanje. Osim šetnji i boravka na svježem zraku, pomaže i jednostavna vježba: lezite na leđa, noge povucite prema tijelu, naizmjenično jednu ispruženu nogu položite na koljeno druge noge, a zatim kružite stopalima da biste potaknuli cirkulaciju.
15. Uživajte u smišljanju imena svojeg djeteta
Ako vam na ultrazvučnom pregledu liječnik nije objavio spol djeteta, ili ga vi jednostavno ne želite znati prije poroda, svejedno razmislite o imenu djeteta prije nego što se ono rodi. Opustite se u naručju partnera, svatko od vas neka uzme list papira i neka zapiše prijedloge za imena djevojčica i dječaka. Zatim razmijenite popise, eliminirajte imena koja vam se ne sviđaju, a zatim od preostalih zajedno izaberite po jedno.
Autor: Life Content