Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Travanj je inače mjesec osvještavanja o spolno prenosivim bolestima pa je pravo vrijeme za ovu vijest. Na kraju krajeva, čak pola populacije “pokupi” jednu od spolnih bolesti. Iako se taj podatak čini strašan, to znači i da testiranje ne smije biti sramota.
Većina spolno prenosivih bolesti se može liječiti ako im pristupite na pravi način, kaže Anne Hodder, seks terapeutkinja koja educira o spolnim bolestima u Planned Parenthood u Los Angelesu.
Jednom kad otkrijete da ste zaraženi, važno je kako pristupiti problemu.
Posjetite liječnika
Ako ste testiranje obavili u jednoj od besplatnih klinika ili napravili test kući, nakon toga svakako otiđite kod svog liječnika koji će vam odgovoriti na sva pitanja i uputiti vas što dalje. Ono što ne smijete jest postavljati sami sebi dijagnoze preko interneta gdje postoji more dezinformacija. “Uštedite si vrijeme i otiđite po profesionalni savjet. Ako osjetite da vas vaš doktor osuđuje, potražite drugog, a možete se pridružiti i nekom forumu gdje anonimno možete potražiti podršku od ljudi koji su isto prošli”, kaže Anna.
Odmah počnite s terapijom
Bolest se može pogoršati ako je ne tretirate na vrijeme, a ako ste mijenjali partnere, možete nepotrebno zaraziti druge ljude. Recimo, ako odmah ne tretirati HPV, može se razviti karcinom, a neke spolne bolesti mogu povećati rizik od neplodnosti. Ako vam se simptomi povuku, svejedno morate pratiti striktno upute liječnika.
Recite svojim partnerima što prije
Vaši partneri ne moraju nužno imati istu spolnu bolest kao vi, ali svatko s kim ste bili u seksualnom kontaktu od kada ste posljednji put bili negativni bi je mogao imati. Iz poštovanja prema njima, javite im svoje rezultate. Recite im činjenicu da je vaš posljednji test bio pozitivan i da bi bilo preporučljivo da se i oni testiraju. Ako ne možete skupiti hrabrosti i proslijediti im tu informaciju, postoji stranica za to. Zove se STDcheck.com koja može nekome e-mailom ili porukom javiti da možda ima spolnu bolest bez da otkrije od koga je poruka stigla.
Prakticirajte siguran seks
Najbolje bi bilo da se suzdržavate od seksa dok niste bolest izliječili. Ako su vam se simptomi povukli to ne mora značiti da je bolest izliječena. Neke bolesti čak i nemaju simptome. U svakom slučaju, najbolje bi bilo za to vrijeme i ubuduće koristiti kondom kako bi se zaštitili od spolnih bolesti. Pogotovo ako niste u stalnoj vezi.
IZVOR: MTV.COM.HR