Dobro napravljene cipele ne štete nogama, ne ometaju cirkulaciju niti rad zglobova i mišića, a neće vam ni deformirati stopala. U cipelama provodite jako puno vremena i zato je izuzetno važno kakve su.
Ponekad vam se može činiti da je neki model cipela vrlo ugodan, ali kada ih kupite i počnete nositi, shvatite da su vrlo neudobne i s vremenom ih počnete izbjegavati. Znači, potrošili ste novac bez veze.
Ovdje je 11 savjeta za kupovinu cipela:
– Pazite da dio za petu i prste zadržava svoj oblik. Kada ih stisnete i pustite, ne bi trebalo ostati deformirano.
– Peta mora biti tvrda jer mekana će brzo propadati, zbog čega će vam biti neugodno hodati.
– Mnogi imaju jedno stopalo malo veće od drugoga i broj cipela trebalo bi birati prema većem stopalu. Isprobajte više modela i vodite se time da obuća mora biti udobna za oba stopala.
– Stabilnost je bitna stavka kod kupovine novih cipela, posebno kod onih s visokom petom. Noga vam u njima ne smije kliziti.
– Obratite pozornost i na fleksibilnost potplata. Uzmite cipelu u ruku i savinite. Nedovoljno fleksibilna obuća sprječava normalno kretanje zglobova na stopalu. To može dovesti do poremećaja u hodanju i brzog umora.
– Nemojte kupovati cipele koje ograničavaju vaša stopala u nadi da ćete ih razgaziti i biti u mogućnosti nositi. To može dovesti do problema s cirkulacijom i poremećaja u radu mišića. Osim toga, takve cipele brzo gube svoj oblik.
– Prije odlaska u kupovinu, napravite obrise svojih stopala. Stanite u čarapama na papir, olovkom napravite obrise i kasnije to izrežite. U dućanu stavite modele svojih stopala u cipele koje vam se sviđaju, i ako se papir nigdje ne savija, neće ometati vaše stopalo u kretanju.
– Kupujte nove cipele u kasno popodne jer noge pomalo otiču kako se bliži kraj dana. Kupite li cipele ujutro, mogle bi vas tijekom nošenja početi žuljati. Cipele bi morale biti ugodne za nošenje stalno.
– Prije kupovine provjerite rukom kakve su iznutra. Morale bi biti mekane i bez grubih šavova.
– Kada ih obujete, hodajte u njima u dućanu po tvrdoj podlozi. Mekani tepisi mogu vas zavarati da su cipele ugodnije nego što to zapravo jesu.
– Kod cipela s vrlo visokim potpeticama držite se pravila da peta ne bi smjela biti veća od 9,5 centimetara, a udaljenost između potplata i pete ne manja od 3 cm. Što je ta udaljenost kraća, cipele su nestabilnije.