6 zagrebačkih muzeja koji će oduševiti vaše najmlađe
U hladnim zimskim mjesecima teško je pronaći aktivnosti koje će zabaviti i razveseliti vaše najmlađe, a da ne uključuju sate provedene kod kuće i p...
Religija bi trebala biti privatna stvar svakog čovjeka, barem se tako javno zalažu svi, no dobro znamo da je u praksi to vrlo daleko od istine, a u nekim slučajevima i dijametralno suprotno.
Upravo to ekstremno iskazivanje vjere postalo je zanimljivo znanstvenicima sa Sveučilišta Northwestern, a rezultati su dali prilično neočekivane rezultate – naime, pokazalo se da su pacijenti koji su pretrpjeli ozljedu mozga postali manje otvoreni novim idejama i primjetno ekstremniji u religioznim uvjerenjima.
Lezije na prefrontalnom korteksu povezane su s višim stupnjem religijskog fundamentalizma, navode istraživači, podsjećajući na to da su prijašnja istraživanja pokazala kako je ovaj dio mozga važan za kritičku procjenu uvjerenja i ideja.
Naime, ako dođe do oštećenja ovog dijela mozga, prema novom istraživanju, dolazi do smanjene “kognitivne fleksibilnosti”, odnosno sposobnosti mijenjaja mišljenja kao odgovor na predočenje novih dokaza ili ideja i upravo stoga ljudi postaju skloniji religijskom fundamentalizmu.
“Varijacijama u pogledu vjerskih uvjerenja upravljaju određena područja mozga u prednjim dijelovima mozga i ta su područja mozga među područjima koja su se nedavno razvila”, izjavio je Jordan Grafman, jedan od znanstvenika koji su bili uključeni u ovo istraživanje.
Za vrijeme istraživanja, znanstvenici su pregledali 119 američkih veterana s ozljedama mozga i 30 veterana bez ozljeda mozga. Svi su služili u vijetnamskom ratu, a tim znanstvenika je pomoću skenova mozga procjenjivao štetu koja je nastala na dijelovima mozga uslijed ozljede, a potom su mjerili vjerska uvjerenja uz pomoć ankete.
Iako su naglasili kako su ova otkrića važna, znanstvenici su naglasili da postoje i drugi faktori koji su važni u stupnju vjerskog uvjerenja, poput osobina osobe ili društvenog okruženja.
IZVOR: METRO-PORTAL.RTL.HR