Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Ubod stršljena obično nije fatalan, ali u nekim slučajevima može doći do opasne alergijske reakcije koja može, ako se ne reagira na vrijeme, biti čak i smrtonosna.
Ubod ovog insekta obično nije fatalan, kao u ovom slučaju, i uglavnom sve završi blagim otokom koji traje nekoliko dana. Međutim, u nekim slučajevima može doći do anafilaktičkog šoka, odnosno alergijske reakcije na otrov, a tada je cijela stvar puno opasnija.
U svakom slučaju, najbolje je izbjegavati avanture u prirodi na mjestima gdje ima stršljenova. Ako se bavite vrtlarstvom, budite na oprezu i zaštitite otvorene dijelove tijela. Ako ipak dođe do uboda, odmah izvadite žalac i stavite hladan oblog.
Do anafilaktičkog šoka dolazi iz više razloga:
Potrebno je naglasiti da u slučaju anafilaktičkog šoka treba odmah pozvati hitnu pomoć kako bi se provela antišok terapija. Tu terapiju mogu izvesti samo profesionalci koji praćenjem simptoma određuju doze adrenalina, antihistaminika i kortikosteroida kako bi neutralizirali alergijsku reakciju.
U slučaju da je osoba u smrtnoj opasnosti, a u tom trenutku nema liječnika koji bi mu pomogao, alergijska reakcija može se ublažiti injekcijom adrenalina koja je unaprijed pripremljena. Zato, ako ste izloženi opasnosti od uboda stršljena, a posebno ako ste alergični na ubode insekata, potrebno je imati jednu takvu injekciju i tablete antihistaminika za svaki slučaj, a za sve to se prije svega posavjetujte s liječnikom.
U slučaju da nema alergijske reakcije, nego je u pitanju samo običan otok, mjesto uboda treba tretirati hladnim oblogama. U tu svrhu možete upotrijebiti hladan predmat kao što je metalna žlica. Međutim, u nekim slučajevima, alergijska reakcija može zakasniti i osam do 10 sati, pa je ipak najbolje obratiti se liječniku, posebno ako vas je već ubo insekt u posljednjih nekoliko tjedana.
Za kraj vam donosimo još jedan koristan savjet. Jedan iskusan pčelar kaže da otok i bol koji nastaju zbog uboda pčele, ose ili stršljena, možete ublažiti i pomoću tablete aspirina ili andola. Potrebno je jednu tabletu namočiti i prisloniti na mjesto uboda, držati minutu, a zatim skloniti. To je potrebno učiniti odmah nakon uboda i tako ćete smanjiti otok i ublažiti bol i svrbež.
IZVOR: www.globalniportal.news