Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Stručnjaci s Harvarda, nakon 12 godina istraživanja, došli su do zaključka da su vježbe snage najbolji način za smanjivanje masnih naslaga i unaprjeđenje kvalitete života.
Redovita fizička aktivnost važna je za dobro zdravlje, reducira rizik od nastanka raznih bolesti i pomaže vam da živite duže i zdravije. Za većinu, vježbanje obuhvaća sve aktivnosti koje ubrzavaju rad srca, ali pritom često izostavljaju važnost vježbi snage. Kada dođete u pedesete, vježbe snage nužne su za očuvanje vaše sposobnosti obavljanja najobičnijih svakodnevnih aktivnosti i održavanje aktivnog i neovisnog života.
Prosječni 30-godišnjak izgubit će gotovo četvrtinu svoje mišićne snage do 70., a čak pola do 90. godine. “Aerobne vježbe same po sebi nisu dovoljne“, rekao je dr. Robert Schreiber s harvardskog medicinskog fakulteta. “Ako ne izvodite vježbe s opterećenjem, postat ćete slabiji i manje funkcionalni“, objasnio je.
Što je trening snage?
Trening snage uključuje sljedeće:
Koliko vježbi snage je potrebno?
Za početnike, 20 minuta vježbi snage bit će sasvim dovoljno. Ključ je u stvaranju cjelovitog treninga te u pravilnom i dosljednom izvođenju vježbi.
Rezultate biste trebali primijetiti nakon četiri do osam tjedana.
Jako je važno prevenirati ozljede pa treninge započnite polagano. Raspravite svoj novi plan vježbanja s liječnikom i objasnite što treningom želite postići. Blaga do umjerena bol u mišićima nakon treninga je normalna no, ako primijetite da bolovi traju više od nekoliko dana, bolje je stati i saznati koji su uzroci toga.