Je li to opsesivno kompulzivni poremećaj?
Jednostavna istina je da kad se na licu nalazi prišt, miteser ili akna, smatramo da mi postajemo nevidljivi i da “svi” vide samo izraslinu na našem licu iako to u većini slučajeva nije istina. Zbog tog osjećaja javlja se želja da ga uklonimo, odnosno istisnemo. Još jedan od razloga je pomalo tajanstven, ali uobičajen poriv da “kopamo” po svome tijelu. Neki ljudi često uvijaju pramen kose oko prsta ili imaju neizdrživu potrebu da otkinu krastu s rane. Sve to podsjeća na opsesivno kompulzivni poremećaj (OKP).
Opsesije su neugodne i uznemirujuće ideje, misli, slike ili impulsi koji neprestano ulaze u um, stalno se ponavljajući. Osoba s OKP opsesivne misli doživljava kao da dolaze iz vlastitog uma, a ne kao nametnute izvana. Opsesije nisu pretjerane brige o stvarnim životnim problemima, nego ponašanja koje osoba s OKP-om osjeća da mora napraviti iako većinom zna da su to besmisleni i pretjerani rituali. Vrlo je teško oduprijeti im se jer se osoba s OKP-om osjeća anksioznom dok ne učini ritual. Krug opsesivno-kompulzivnog poremećaja: opsesija – anksioznost – kompulzija – olakšanje.
Slijede tri savjeta koja bi vas trebala spriječiti u istiskivanju prištića.
“Ono doista podsjeća na opsesivno-kompulzivni poremećaj, ali ne može se tako i nazvati jer svatko ima neki ritual kojim se odvaja od stvarnosti i uvodi se u neki svoj svijet. Sve što nas odvaja od stvarnosti u kojoj se nalazimo moglo bi se nazvati kompulzijom, ali to bi bilo pretjerivanje. Ako bismo o istiskivanju prištića govorili kao o opsesivno-kompulzivnom poremećaju, onda bismo takvo ponašanje mogli poistovjetiti i s potrebom za samoozljeđivanjem, ali kao što sam već rekla, to bi doista bilo pretjerivanje”, objasnila je Mara Orehovec, prof. psihologije, i savjetovala koje psihološke trikove možete upotrijebiti kada dobijete neodoljivi poriv za istiskivanjem: Osvijestite što namjeravate napraviti. Istina je da će vam čin istiskivanja prištića donijeti trenutno zadovoljstvo i olakšanje, ali sjetite se ožiljaka koji će ostati na vašem licu. Osvijestite da je to kompulzija, a ne stvarna potreba da očistite lice. Prebacite fokus, operite zube, suđe, učinite nešto što će vam odvratiti pažnju.
Prištići u zreloj dobi
“Prištići i akne u zreloj dobi sve se više povezuju uz stres koji potiče pojačanu sintezu muških hormona androgena i općenito hormonalni disbalans. Hormoni uslijed stresa jače stimuliraju lojne žlijezde koje začepljuju pore, a nepravilna prehrana i loše životne navike to dodatno potenciraju i rezultat je zrela koža puna prištića. Mnoge žene, pogotovo u PMS-u kada se češće pojavljuju prištići, imaju neodoljivu želju da same “riješe” taj problem pa prištiće istiskuju i time iritiraju kožu što može dovesti do novih upala ili čak pojava ožiljaka”, objasnila je Mary Novosel, aromaterapeutkinja i autorica nekoliko knjiga o prirodnoj kozmetici. Mary Novosel savjetovala je što sve možete i trebate poduzeti ako vam se pojave prištići: “Ako ne možete čekati da odete kozmetičarki, često kožu trljajte pilingom kojim ćete skinuti odumrle stanice i “kapice” s prištića. Čistite lice tonikom na bazi citrusa i jabučnog octa koji će isušiti prištiće te stavljajte maske na bazi zelene gline koja će izvući toksine iz kože i pomoći da se smanji crvenilo i upala. Mnoga eterična ulja poput čajevca, myrre, lavande, pačulija, stolisnika i geranije djelovat će protuupalno, ali će i isušiti prištić. Nije ih preporučljivo stavljati često na čistu kožu (osim čajevca i lavande) pa ih je dobro kombinirati s maskama od zelene gline. Eterična ulja također će djelovati da se koža brže regenerira uslijed proizvodnje kolagena pa će i ožiljci biti manji ili neće niti nastati.”
Recept za masku protiv prištića: 2 žlice zelene gline, 1 žlica jabučnog octa, 1 žlica vode, 1 kap eteričnog ulja čajevca, 1 kap eteričnog ulja lavande, 1 kap eteričnog ulja myrre
Uporaba: Pomiješajte sve sastojke dok ne dobijete gustu pastu. Ravnomjerno nanesite masku na lice i dekolte. Ovu masku dobro je nanositi na kožu dva puta tjedno, držati 15 minuta i isprati u hladnoj vodi.
Brzi piling
Sastojci: 2 žlice kantarionovog ulja, 1 žlica meda, 2 žlice riže ili morske soli, 1 kap eteričnog ulja geranija
Priprema: U mikseru za kavu sameljite rižu ili sol dok ne postanu sitni, ali oštri kada ih protrljate među jagodicama prstiju. Pomiješajte ih s ostalim sastojcima i nježno kružnim pokretima utrljajte smjesu na lice i vrat. Isperite u mlakoj vodi. Ovaj piling odstranit će odumrle stanice i potaknuti mikrocirkulaciju tevsamim time smanjiti pojavu upala. Iako se ulja ne preporučuju kod tretiranja kože sklone prištićima, kantarionovo ulje je izuzetak jer smiruje upale i odlično obnavlja kožu. Med je poznat kao konzervans, ali i protuupalni sastojak, a eterično ulje ruže geranija smanjit će eventualni nastanak ožiljaka i bora.
Recept za tonik
Najbolji tonici za lice su hidrolati koji se dobivaju kao nusprodukti destilacije eteričnih ulja. Tu svakako prednjače hidrolati od smilja, kamilice, stolisnika, ružmarina i nerolija jer smiruju upale i zacjeljuju ranice na koži. U hidrolat ne treba ništa dodavati – samo ga se malo kapne na blazinicu kojom se prođe cijelo lice. Dobar tonik protiv prištića je i onaj na bazi vode i jabučnog octa. Jednostavno se pripravlja – u 1 dl prokuhane mlake vode dodajte jednu žličicu jabučnog octa i eventualno (prema želji) jednu kap eteričnog ulja lavande ili čajevca. Ovim tonikom može se čistiti lice prema potrebi, no preporuka je da se čišćenje lica nikako ne propusti navečer prije spavanja. Ako nemate jabučni ocat, dobro će kao zamjena poslužiti i sok limuna jer će zbog visoke koncentracije vitamina C također spriječiti upale i isušiti prištiće.
IZVOR: ZDRAVAKRAVA.24SATA.HR