Tri klasična komada odjeće koja su uvijek u trendu
Svijet mode neprestano se okreće, donoseći nove trendove, boje i oblike svake sezone, ali neki klasični komadi odjeće ostaju popularni baš uvijek! ...
Čuvena fotografija "Dan pobede nad Japanom", koja je kasnije preimenovana u "Poljubac na Times Squareu", ne predstavlja nikakav romantičan trenutak već akt seksualnog nasilja.
Kako prenosi "Hafington post", fotografija je snimljena 14. kolovoza 1945, na dan japanske kapitulacije kojom je definitivno završen Drugi svjetski rat.
Toga dana američki fotograf Alfred Eisenstaedt ovekovečio je poljubac mladog mornara i medicinske sestre, a ta fotografija je postala jedna od najprepoznatljivijih na svijetu.
Knjiga "The Kissing Sailor", koja je objavljena prošlog svibnja u Americi, otkriva, međutim, da se mornar Jorge Mendoza i bolničarka Greta Zimmer Friedman nisu čak ni poznavali. Mladić je pijan proslavljao kraj rata na čuvenom njujorškom trgu kada je ugledao Gretu, zgrabio je i na silu poljubio.
"Nisam ga videla dok mi je prilazio i prije nego što sam shvatila šta se događa, našla sam se u njegovom čvrstom zagrljaju. Nisam ga želela poljubiti. Tip je samo došao i zgrabio me je. Bio je veoma jak. Nisam ga ja ljubila, već on mene – rekla je Greta u jednom intervjuu povodom objavljivanja knjige.
"Svi su bili sretni što više ne moraju ići u rat. Bilo im je dosta svega! Tog dana je puno žena dobilo poljubac od mornara" – ispričala je Greta, opisujući atmosferu koja je u tom trenutku vladala ulicama New Yorka.
Njezine riječi je svojevremeno potvrdio i sam fotograf navodeći da se Mendoza probijao pijan i razularen kroz gužvu, ljubeći svaku ženu u prolazu.
Kultna scena, simbol pobjede Amerikanaca nad Japanom, dobila je tako jedno novo, daleko manje slavno značenje, smatra jedna britanska blogerica koja je analizirala čitavu priču, optužujući "kulturu silovanja u kojoj živimo" da zatvara oči pred surovom stvarnošću čije su žene glavne žrtve.