Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Čir na želucu jedan je od uzroka nadutosti, konzumacija crne kave, alkoholnih pića i antibiotika može pogoršati tegobe, a maslinovo ulje i fermentirani mliječni proizvodi smanjuju nadutost, kako objašnjava nutricionistica Darija Vranešić Bender.
Čimbenici koji pogoršavaju tegobe Osim odgovarajuće terapije lijekovima, i prehrana igra važnu ulogu u kontroliranju simptoma. Poznato je nekoliko čimbenika rizika za pojavu ili pogoršanje tegoba u gornjem dijelu probavnog sustava, a to su: pušenje, pretjerana i dugotrajna konzumacija alkoholnih pića, pijenje crne kave (više od šest šalica dnevno), neodgovarajuća prehrana (hrana bogata masnoćama, začinjena hrana, gladovanje i neredovita prehrana), prekomjerna tjelesna težina, izloženost akutnom i kroničnom stresu, anksioznost, depresija i psihološki problemi, uzimanje određenih lijekova (nesteroidni antireumatici, antibiotici, estrogeni), prisutnost nekih drugih bolesti (dijabetes, bolesti štitnjače i bubrega, oslabljena srčana funkcija, plućna tuberkuloza, maligne bolesti) infekcija bakterijom Helicobacter Pylori (tada se najčešće ne radi o funkcionalnoj dispepsiji, nego su u podlozi tegoba ulkus, gastritis ili karcinom).
Više manjih obroka Kod liječenja dispepsije i ulkusne bolesti vrlo je važno promijeniti štetne životne i prehrambene navike te kontrolirati i liječiti ostale eventualno prisutne bolesti. Savjetuje se prestanak pušenja, pijenja crne kave i alkohola u većima količinama, smanjenje prekomjerne tjelesne mase i dnevnog unosa hrane s naglaskom na konzumaciju nemasne i ne suviše začinjene hrane te raspodjela dnevnog unosa u više manjih obroka.
Fermentirani mliječni proizvodi Preporučljivo je koristiti maslinovo ulje kao izvor masnoće te redovito konzumiranje fermentiranih mliječnih proizvoda (jogurt, acidofil, kefir). Prekomjerna konzumacija šećera predstavlja čimbenik rizika za pojavu ulkusne bolesti. Šećer uzrokuje pojačano lučenje želučane kiseline što može isprovocirati simptome bolesti. Povećan unos soli također je povezan s povećanim rizikom peptičkog ulkusa. Napitci koji sadrže kofein (kava, čaj, kola) pa i kava bez kofeina mogu potaknuti lučenje želučane kiseline, no u umjerenim se količinama mogu konzumirati, ali najbolje nakon jela. Određena hrana i navike smanjuju pritisak u donjem ezofagealnom sfinkteru te stoga pogoduju gastroezofagealne refluksne bolesti i žgaravice. Stoga treba izbjegavati: prženu i masnu hranu, čokoladu, pepermint, češnjak, luk i pušenje. Također, neke namirnice mogu iritirati ili oštetiti jednjak pa i njih treba izbjegavati. To su: citrusi i sokovi od citrusa, proizvodi od rajčice, crvena paprika, čili i papar.
IZVOR: ZDRAVAKRAVA.24SATA.HR