Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Iako se mnoge trudnice brinu kako neće moći razlikovati prave i lažne trudove, ta briga nije utemeljena. Prva stvar koja će činiti razliku jest period pojavljivanja, ali i jačina.
Kroz sve tjedne trudnoće maternica se prilagođava fetusu oblikom i veličinom. Stvaraju se nove mišićne stanice, rastežu se mišićna vlakna i ligamenti. Kroz cijelu trudnoću dolazi do tog pokretanja radi poboljšavanja dotoka krvi do posteljice. Radi tog “pokretanja” maternice dolazi do Braxton-Hicksovih kontrakcija ili kako se laički nazivaju – lažni trudovi. One mogu započeti već u ranoj trudnoći, ali najčešće se pojavljuju oko 4. i 5. mjeseca trudnoće, a posebice zadnjih mjesec dana prije poroda.
Glavna razlika između pravih i lažnih trudova je ta što se lažni ne pojavljuju u pravilnom rasporedu, dok se kod pravih pojavljuju u vrlo pravilnom periodu koji postaje sve kraći. Ako se počnete kretati, lažni trudovi će prestajati sami od sebe, dok kod pravih ne postoji ništa što će smiriti grčeve i bolove. Kod lažnih su kontrakcije kratkotrajne. Razlika je također u tome što se kod lažnih trudova bol osjeća iz trbuha, a kod pravih u dnu kralježnice i tek postupno prelazi na trbuh.
Lažni trudovi su odlična prilika za vježbanje disanja koja će trudnicama pomoći kada dođe do pravog poroda. Pravilno disanje će pomoći ublažiti bolove, smanjiti napetost i dovesti dovoljno kisika i hranjivih tvari djetetu.
Braxton-Hicksove kontrakcije mogu pojačati aktivnost, pun mjehur, dodiri trbuha, seks u trudnoći te dehidracija trudnice. Kod prvorotkinja je uobičajeno da se lažni trudovi čak nikada ni ne pojave. Razlikovat ćete ih od bebinih pokreta u maternici jer će u tim trenucima trbuh postati tvrd i napet kad se beba pomiče, gura ili trlja. Pravi trudovi se osjećaju u području cijelog trbuha.
Vrijeme za zabrinutost kod lažnih trudova su oni ponavljajući koji postaju sve bolniji. Takvi mogu izazvati širenje vrata maternice dok beba još nije spremna za život izvan nje. Oni se mogu dogoditi i uslijed teške fizičke napetosti, nošenja teškog tereta, naprezanja i izlaganja stresnim situacijama. Zatezanje maternice može se dogoditi i prilikom urinarnih infekcija, cista na jajnicima i kamenaca. Iako lažni trudovi nisu razlog za brigu, obratite se ginekologu čim se pojave.
Glavna razlika koja se događa prije poroda i kod pravih trudova je puknuće vodenjaka. Ako su trudovi sve jači i bolniji, a razmaci između njih sve kraći, vrijeme je za porod. U tim trenucima možete leći na leđa savinutih nogu i lagano šakama pritisnuti trbuh. Ako je napet toliko da ne možete gurnuti vrške prstiju, to što osjećate je stezanje maternice. Ona se, kao i svaki drugi mišić, može stegnuti u potpunosti. Ako dođe do puknuća i trudova koji imaju pravilan ritam, vrijeme je da otiđete u bolnicu i pripremite se za porod.
IZVOR: NET.HR