OVO SU MUŠKARČINE koje žene obožavaju

by | 11 svibnja, 2018
FOTO: GULIVER/THINKSTOCK

Testosteron je bitan dio ukupne slike muškarca. Svojevrsni je temelj na kojem gradimo svoj stil. Testosteron je prirodni hormon koji čini muškarce uglavnom muškarcima. Iako i žene proizvode ponešto testosterona, u prilično ograničenim količinama, uglavnom je to muška stvar.

Vrhunac koncentracije testosterona, dakle vremena kad smo najpotentniji, najnapaljeniji i najmuževniji bilo je u fazi puberteta.

Završetkom puberteta, ali i nešto kasnije, recimo, s napunjenih 25 godina ili kad stignemo u 30. godine, koncentracija testosterona počinje padati. I tako opada sve do posljednjih dana našeg boravka na ovom planetu.

Smanjenje testosterona ima dosta nuspojava. Neke od njih su gubljenje mišićne mase, povećanje tjelesnih masnoća, smanjenje gustoće gostiju pa naposljetku i smanjenje takozvanog seks drivea.

Ovih sedam načina za povećanje testosterona kad jednom uđemo u 40. godine pomoći će nam da obuzdamo učinke smanjenja testosterona, ali i prije svega pa podignemo te niske količine u nama. I to sve prirodno.

Prirodno povećanje razine testosterona dok spavate
Ne samo da je prirodno nego nije potrebno mijenjati ništa osim navika spavanja. Dakle, jednom kad uđete u četrdesete, potrebno vam je malo više spavanja. Kad ste bili puni testosterona, pet sati sna vam je bilo dovoljno da svakog dana budete na vrhuncu, no kako su stigle godine, proizvodnja istog je drastično pala, pa joj je potreban dodatni kick, odnosno poticaj spavanjem.

Drugim riječima, kako starimo, tako je potrebno “pogasiti” sve ostale funkcije našeg tijela da bi centar za proizvodnju testosterona dobivao što više raspoložive energije tijela. Provedene studije predlažu da to bude sedam do 10 sati sna dnevno.

Vježbanjen se prirodno povećava razina testosterona

Svi znamo da je ta činjenica znanstveno dokazana, tako da nema potrebe za dodatnim pojašnjenjima kako i zašto. Skrenuli bismo samo pažnju da vježbanje bude, a s obzirom na vaše ukupno zdravlje, u umjerenim i vašem tijelu podnošljivim količinama.

Naravno, ako imate probleme sa srcem, nemojte se baviti ekstremnim dizanjem utega. Iako je to najbolji način za povećanje testosterona, ujedno je i najbolji način da što ranije umrete.

Mediteranska prehrana povećava razinu testosterona

Naravno, nakon vježbanja dolazi i hrana, prehrana, odnosno vaša dijeta. Pod time ne mislimo na mršavljenje nego prije svega na vaše prehrambene navike. Uglavnom, s godinama kod nekih muškaraca dolazi i onaj posebni interes za poboljšanje raznih kućanskih majstorština, pa neka to bude kulinarstvo.

Stoga postanite majstor pripreme mediteranske hrane i time postajete vladarem vaših testosterona.

Povećanje razine testosterona cinkom i vitaminom D

Cinkom i vitaminom D tijelo je najbolje napuniti kroz unos prirodnih namirnica – bogatim cinkom i vitaminom D.

Guglajte, odradite svoje istraživanje koje su to namirnice koje vama odgovaraju.

Jedna je studija pokazala da su muškarci koji su dobivali veće količine cinka, prirodno ili kroz dodatke prehrani, imali i do 93 % više testosterona od muškaraca iz grupe koja nije dobivala cink.

Ista je studija pokazala da su muškarci s više vitamina D imalo znatno veće razine testosterona od muškaraca s manje vitamina D u tijelu, dakle, onih koji su imali nedovoljan unos vitaminom bogatih namirnica.

Smanjite piće

Znali ste da će ipak neka žrtva trebati biti bačena. A to je alkohol. Jedna je nizozemska studija pokazala da je grupa ljudi koja je svaki dan umjereno uživala u alkoholu gubila testosteron 7 % više od grupe koja nije pila alkohol.

No nije to tako loše jer mnogi će se medicinski stručnjaci složiti da je uživanje alkohola u količinama do dva prosječna pića dnevno sasvim prihvatljivo, dok će neki složiti da je dobro uzeti dva dana pauze nakon uživanja u alkoholu kako bi se tijelo u potpunosti riješilo alkohola i njegovih nuspojava.

Stres

Kako idemo dalje, manje donosimo novog i revolucionarnog. Bitno je napomenuti da je stanje stresa, a u kojem smo svi, neki čak i cijeli dan (i noć) izravni krivac smanjenju razine testosterona.

Naime, kad smo pod stresom, dolazi do povećanje proizvodnje hormona kortizola. A za kortizol je poznato da nepovoljno utječe na testosteron. Njih dvoje imaju dijametralan odnos – kad je jednog više drugog je manje i obrnuto.

Zbog stresa ćete, primjerice, vrlo vjerojatno povećati i unos hrane, što, pak, dovodi do povećanja tjelesnih masnoća. To povećanje, opet, rezultira smanjenjem razine testosterona.

Začarani krug.

Razgovarajte s liječnikom

Ako sve ovo gore na neki način ne dovede razine testosterona unutar granica zdravog organizma u vašim godinama, onda je vrijeme da porazgovarate sa svojim liječnikom.

IZVOR: METRO-PORTAL.RTL.HR