Opet ste od kuće na posao otišli bez doručka? Još jedan dan na poslu bez dovoljno vremena za mirnu pauzu za ručak? Premda je 2019. tek počela, novogodišnja odluka o zdravome načinu prehrane u novoj godini vrlo brzo može pasti u vodu.
I eto trenutka u kojemu se protiv iznenadne gladi borite velikim sendvičem bogato “nafilanim” suhomesnatim proizvodima, masnim sirom i istim takvim preljevom.
“Nepotrebno je isticati da je takav obrok prepun kalorija, kruh je najčešće napravljen od bijelog brašna, a preljev je od remulade na bazi majoneze ili visokokaloričnog sira”, kaže berlinska nutricionistica Sarah Tschernigow, koja vodi vrlo popularan blog o prehrani.
Kada je posrijedi prehrana “s nogu” na koju smo često prisiljeni, blogerica ima tri savjeta kojih biste se po njezinu mišljenju trebali pridržavati.
Kako odoljeti sendviču u pekarnici na tramvajskoj stanici?
“Najčešće se u blizini nalazi i supermarket ili neka manja trgovina koju biste trebali potražiti. Ondje možete kupiti zdrave namirnice poput voća, gotovih salata i povrća”, kaže Tschernigow, koja osobno favorizira cherry rajčice.
“Hrana je u takvim dućanima najčešće već zapakirana. Brzim pregledom popisa sastojaka ustanovit ćete što ćete unijeti u organizam, za razliku od obroka koje kupujete u pekarnicama ili snack barovima. Što je popis kraći i razumljiviji, proizvod je kvalitetniji.”
No onima odvažnijima insajderski prijedlog Sare Tschernigow je – dječja hrana.
Dječji pire u borbi protiv napada gladi?
“Da, dobro ste pročitali. U dućanima možete pronaći staklenke s usitnjenim bananama, mangom ili jabukama. Dakle, jednostavan voćni pire. Kašice su to najčešće poput smoothieja i nisu preslatke, s obzirom na to da hrana za bebe i malu djecu rijetko sadrži aditive”, kaže Tschernigow.
Nutricionistkinja u svojoj torbi uvijek nosi praktičan set pribora za jelo za kampiranje koji ne zauzima puno prostora.
Kako da osobe koje ne vole voće i povrće spriječe iznenadnu glad?
“Odgovor je jednostavan: mješavinom orašastih plodova i sušenog voća. Te su namirnice zasitne i pune zdravih masnoća poput omega-3 masnih kiselina”, kaže Tschernigow te preporučuje da se pojede onoliko orašastih plodova i sušenog voća koliko ih stane u šaku.
I još jedan trik. Sarah za “prvu pomoć” u slučaju gladi u torbi uvijek nosi tvrdo kuhano jaje koje je, kako ističe, zasitnije od kruha od cjelovitog zrnja.