Kad je riječ o pozitivnom stavu zemalja o menstrualnom zdravlju, Hrvatska je na 70. mjestu
Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu - g...
Mnogi ne mogu zamisliti ništa bolje od gledanja omiljenih serija i filmova do dugo u noć. Iako u tome možda uživate, stručnjaci smatraju da biste trebali promisliti jer za muškarce to nije bezazleno koliko vjerujete.
Naime, The Independent piše da je na danskom Sveučilištu Aarhus provedeno istraživanje prema kojem je gledanje televizije dugo u noć mogući kamen spoticanja za sve koji planiraju postati roditelji.
Znanstvenici su ispitali navike spavanja 104 muškarca prosječne dobi od oko 34 godine. Otkrili su da su oni koji liježu do 22:30 imaju zdravije spermije od takozvanih “noćnih ptica”. Štoviše, šest puta je veća vjerojatnost da imaju zdravije spermije od muškaraca koji loše spavaju.
Dokazi su pokazali da je kvalitetan noćni san ključan za plodnost. Nedostatak sna može dovesti do brojnih problema, od onih koji se tiču zdravlja do promjena raspoloženja.
“Razlozi zbog kojih muškarci koji manje spavaju imaju manje zdrave spermije mogu biti i psihološki. Osobe koje si uskraćuju san češće pogađa stres, a on itekako može utjecati na plodnost”, pojasnio je profesor Hans Jakob Ingerslev, koji je vodio istraživanje.
Neki stručnjaci nisu toliko uvjereni u istinitost navedenih tvrdnji.
“Reći ljudima koji rade na djetetu da moraju više spavati je razumno, ali ovo istraživanje provedeno je na malom uzorku. Ako ne spavate dovoljno, to utječe na metabolizam, a posljedično i na kvalitetu spermija. Nedostatak sna povezuje se sa stresom, a muškarci koji se s njim nose imaju manju vjerojatnost da će stupati u spolni odnos jednom dnevno, što je preporuka kad partnerica pokušava ostati u drugom stanju”, poručuje profesor produktivne medicine na Sveučilištu Dundee, Christopher Barratt.
Kako god, jedno je sigurno. Ako vam je želja biti roditelj, klonite se stresa i pokušajte noću odspavati barem sedam do devet sati jer je to važno za zdravlje cjelokupnog organizma.