Kad je riječ o pozitivnom stavu zemalja o menstrualnom zdravlju, Hrvatska je na 70. mjestu
Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu - g...
Trepnemo, u prosjeku, između 15 i 20 puta u minutu, a za to vrijeme naš mozak je “na pauzi”.
Kad trepnemo, naš mozak uđe u režim mirovanja, tako da misli mogu slobodno “lutati”. Ove neophodne male mentalne pauze mogu trajati djelić sekunde ili nekoliko sekundi, ovisno o situaciji, a nakon toga naša pažnja se u potpunosti obnavlja.
Kako navode japanski znanstvenici, trepnemo u prosjeku između 12 i 20 puta u minutu, tako da su nam oči zatvorene oko 10 posto vremena koje provedemo u budnom stanju. Trepćemo kako bismo površinu oka održali vlažnom, ali i zato što je mozgu neophodno da se povremeno “isključi”.
Rezultati istraživanja provedenog na Univerzitetu u Osaki navode da nam je ta mala mentalna pauza neophodna kako bismo se mogli koncentrirati na ono što radimo. Skeniranje mozga i praćenje protoka krvi pokazalo je da se u trenutku kad trepnemo regije mozga zadužene za održavanje pažnje momentalno “ugase”, a mozak prelazi u kratkotrajnu fazu mirovanja, da bi se čim otvorimo oči naša pažnja u potpunosti obnovila.
Kad čitamo knjigu ili slušamo što nam netko govori, trepnemo obično na kraju rečenice, a ako gledamo film, trepnućemo u trenutku kad glumac “izađe” iz kadra, ili se promjeni kut kamere. Nakon tog malog “odmora”, spremni smo da s punom pažnjom nastavimo da pratimo radnju.
Foto: Constantinos Panagopoulos (Unsplash)