Evo kako se bezbolno vratiti u poslovnu rutinu nakon godišnjeg odmora

by | 21 rujna, 2019
strah od neuspjeha

Povratak s godišnjeg većini ljudi toliko je težak da se već nakon prvog dana osjećaju iscrpljeno i depresivno, gotovo kao i prije odmora.

“Teško je dati općenite savjete o tome kako to prebroditi jer to ovisi o nizu faktora – o tome koliko čovjek ima godina, što i gdje radi, voli li svoj posao, kao i o tome na što ste inače navikli fokusirati se, no postoje preporuke kojih je dobro držati se jer mogu pomoći”, kaže psiholog Boris Blažinić, direktor Instituta za kvalitetu i razvoj ljudskih potencijala te savjetuje da se s odmora vratite dan ili dva prije povratka na posao.

“Naš mozak ne može prihvatiti nagle promjene rutine pa mu treba dati vremena za tu prilagodbu. Mnogima i na odmoru treba nekoliko dana da se opuste. Po povratku s odmora puno nas toga čeka i nije to samo stvar prilagodbe na posao. Treba obaviti nabavku namirnica, dočekali su vas računi, u rujnu nas čekaju kupnja knjiga i priprema za školu, djeci trebaju nove tenisice i sl. Tek kad to organiziramo, slijedi priprema za posao”, kaže Blažinić.

Dan prije povratka na posao pripremite se za obveze koje vas čekaju – od onih koje niste riješili prije odmora pa do onog što su vam možda ostavili kolege.

Povratak nešto teže pada ljudima koji inače ne vole svoj posao ili rade u atmosferi u kojoj vlada mobbing, no nastojite se ne koncentrirati se na to.

“Najgora stvar koju možete napraviti je početi se mučiti razmišljanjem o tome kako želite otići ili početi kukati. Umjesto toga, osvijestite to da ima i onih kojima je gore nego vama. Utjeha može biti činjenica da imate posao i od čega živjeti dok tražite novi, za razliku od mnogih koji ne rade i nemaju od čega živjeti. Nije stvar u tome da razmišljate ružičasto, nego kao pozitivan realist, tako da se fokusirate na izazove i prilike koji su pred vama”, zaključuje Blažinić.

Napravite popis poslova koje trebate obaviti prvi dan nakon godišnjeg i pokušajte predvidjeti “zmajeve” koji bi se mogli pojaviti, kao što su predmeti koje su vam ostavili kolege ili oni koje ste ostavili za povratak.

Drukčiji pristup – Razmislite o problemima s kojima ste se borili prije odmora jer ih odmorniji možete drukčije sagledati.

Promijenite fokus – Koncentrirajte se na izazove pred vama umjesto na tugu zbog povratka.

Zajedništvo pomaže

Po povratku s odmora napravite obiteljski plan za suočavanje s obvezama i podijelite ih kako bi svatko preuzeo dio obaveza na sebe. Tako ćete jedni drugima olakšati prilagodbu na svakodnevicu.

Slobodno vrijeme – Isplanirajte neki lijepi izlet ili obiteljsko druženje za vikend nakon prvog radnog tjedna.

Dijelite iskustvo – Podijelite s kolegama i prijateljima doživljaje i fotke s odmora, tako će dojmovi potrajati.

Osvijestite se

Osvijestite činjenicu da puno toga ovisi o vama samima i da ste sami odgovorni za to kako će proći povratak. Ako sami od toga stvorite emocionalni problem, bit će puno teže.

Nemojte kukati – Stav “poludjet ću dok se kolege ne vrate s odmora” i “sve su svalili na mene” šteti samo vama.

Sanjajte novi odmor – Može pomoći i planiranje novog odmora, pa razmislite i o tome.

IZVOR: 24SATA.HR

Foto: Andrew Neel / Unsplash