Pokrenuta je najveća digitalna akcija za dostupnost pobačaja u hrvatskoj povijesti
Europska inicijativa "My Voice, My Choice" u subotu je predstavila digitalnu akciju za dostupnost pobačaja čiji je cilj prikupljanje potpisa za osi...
Koliko god se trudili jesti zdravo, koliko god nam hladnjak bio pun salate, a kuhinjski ormarići leće i slanutka, sve što zapravo želimo je kroasan ili komad torte. Zvuči poznato?
Svi smo se našli u toj situaciji, ali kako stručnjaci tvrde, postoje načini kako smanjiti žudnju za ugljikohidratima, prenosi Sheerluxe.
Prije svega, treba razumjeti da postoje dvije kategorije ugljikohidrata, jednostavni koji su prerađeni prehrambeni proizvodi i sadrže dodane šećere i rafinirane žitarice (bijeli kruh, bijela tjestenina i kroasani, kolači i peciva) te složeni ugljikohidrate koji sadrže vlakna i hranjive tvari poput magnezija, bjelančevina i vitamina (grah, povrće, zob i integralne žitarice).
“Jednostavni ugljikohidrati sadrže samo jedan ili dva šećera, a tijelo ih brzo razgrađuje da bi se koristilo kao energija, što može uzrokovati veliku količinu šećera u krvi”, objašnjava Angelique Panagos, nutricionistička terapeutkinja i autorica knjige “The Balance Plan”.
S druge strane, složeni ugljikohidrati se sporije razgrađuju i imaju niži glikemijski indeks. To znači da nakon konzumacije složenih ugljikohidrata razina šećera neće drastično početi rasti, razina energije će biti stabilna, a raspoloženje se neće naglo mijenjati.
Kako spriječiti žudnju za slatkim?
Nemojte preskakati obroke
Možda ćete trebati jesti manje, ali nedostatak obroka nije odgovor.
“Preskakanje obroka može uzrokovati zgrušavanje šećera u krvi, zbog čega može doći do žudnje za hranom s više ugljikohidrata”, objašnjava nutricionistkinja Jenna Hope.
“Pazite da jedete redovito i birajte grickalice bogate bjelančevinama, poput orašastih plodova i grčkog jogurta s bobicama.”
Povećajte unos magnezija
Ne samo da je dokazano da vam pomaže povećati raspoloženje, spriječiti migrene, zaštititi srce, smanjiti visoki krvni tlak i poboljšati simptome PMS-a nego može potaknuti i bolji san, olakšati probavu i smanjiti želju za ugljikohidratima.
“Obavezno unosite u svoju prehranu dovoljno tamnog lisnatog zelenila, integralnih žitarica, orašastih plodova, sjemenki i organske ribe jer sve to sadrži puno magnezija”, objašnjava Angelique.
Pazite na dobre bakterije
“Ako je mikroflora u vašim crijevima izvan ravnoteže, tada vaš crijevni trakt može imati povećani rast bakterija kojem treba dobro okruženje šećera,” kaže nutricionistkinja dr. Marilyn Glenville.
“To znači da vaše tijelo počinje žudjeti za ugljikohidratima da bi ispunilo ovu potrebu. Jedite jogurte i probiotike za zdravu mikrofloru.
Koristite cimet
Cimet pomaže u regulaciji razine šećera u krvi, sprečavajući žudnju za lošim ugljikohidratima. Možete ga dodati u smoothie ili kuhati kao čaj.
Dobro se naspavajte
“Manjak sna može imati veliki utjecaj na vaše prehrambene navike s obzirom na to da je povezan s povećanom žudnjom za ugljikohidratima”, kaže Jenna. Njezin savjet je pojesti večeru koja sadrži hranu bogatu triptofanom, kao što su zob, puretina, tofu i slanutak jer ova aminokiselina može pomoći povećati proizvodnju hormona melatonina i omogućiti vam dobar san.
Smanjite stres
“Kad ste pod stresom, često žudite za ugljikohidratima jer vaše tijelo misli da mora trčati ili se boriti za svoj život”, ističe Marilyn.
“Oslobađanje hormona stresa tjera vaše tijelo da vjeruje kako se treba napuniti i ponovno nahraniti hranom za brz oporavak da bi bilo spremno za sljedeću situaciju.”
Ako se osjećate uznemireno, pokušajte s nekim jednostavnim vježbama za uklanjanje stresa.
Opremite svoju kuhinju pravim vrstama ugljikohidrata
Složeni ugljikohidrati (grah, integralne žitarice, mahunarke, voće i povrće) pomažu u stabilizaciji razine šećera u krvi”, kaže Jenna.
“Sljedeći put kad kupujete, pokušajte zamijeniti svoje bijele ugljikohidrate za integralne žitarice ili grah, umjesto bijele tjestenine odlučite se za slanutak, grašak ili smeđu rižu.”
Foto: Unsplash