Pokrenuta je najveća digitalna akcija za dostupnost pobačaja u hrvatskoj povijesti
Europska inicijativa "My Voice My Choice" u subotu je predstavila digitalnu akciju za dostupnost pobačaja čiji je cilj prikupljanje potpisa za osig...
Iako mnogi nutricionisti tvrde da se tvrdokorne masti na tijelu ne mogu ukloniti ni uravnoteženom prehranom niti vježbanjem, ugledni britanski liječnik Max Tomlinson u svojoj londonskoj klinici za mršavljenje rješava taj problem originalnim pristupom.
“Vidio sam žene opterećene svojom stražnjicom na rigoroznim dijetama, a na kraju bi smršavjele u trbuhu, grudima i licu, dok bi stražnjica ostala ista”, kaže Max Tomlinson.
Prema njegovom mišljenju, taloženje masnoća i nastanak sala na određenim dijelovima tijela uvjetuju hormoni, a problemi nastaju ako se hormoni poremete. Stoga je, ovisno o tome da li se salo taloži na trbuhu, stražnjici, nogama, leđima ili rukama, potrebna ciljana vježba, promjena životnog stila i načina prehrane.
Salo na struku koje se prelijeva iz hlača, a ima ga i na donjem dijelu leđa, može biti znak hormonalnih problema s inzulinom, koji regulira razine šećera u krvi. Prehrana koja uključuje slatkiše tjera tijelo da luči više inzulina, no s vremenom stanice prestaju normalno odgovarati, otpušta se sve više inzulina, a glukoza se taloži u tijelu, osobito na području kukova, objašnjava Tomlinson u svojoj knjizi “Ciljaj svoje masnoće”.
Akcijski plan: Kako bi se proizvodnja inzulina smirila, treba kontrolirati razine ugljikohidrata i šećera u prehrani. Tada je najbolje početi s mediteranskim tipom prehrane. Treba izbjegavati alkohol, bijeli kruh, kolače, čips, zaslađene žitne pahuljice i gazirana pića. Najbolji odabir su namirnice bogate antioksidansima poput cimeta, klinčića, kurkume, svježeg bilja, čilija, brusnica, brokule i zelenog čaja. Riblje ulje, multivitamini, magnezij, cink i prehrana bogata vlaknima ubrzat će gubitak sala s tih mjesta, kako tvrdi Tomlinson.
Ovakva nataložena masnoća na leđima može biti dobar pokazatelj usporenog rada štitnjače. Ta žlijezda regulira brzinu kojom tijelo troši kalorije iz hrane, a određene namirnice pogoršavaju taj problem i treba ih izbjegavati ukoliko vam je metabolizam usporen. To su prokulice, kelj, kupus, repa, soja, špinat, brokule i jagode. Iako su ove namirnice zdrave, posredno, preko štitnjače, djeluju na usporavanje metabolizma.
Akcijski plan: Potrebno je pojačati unos joda i selena u organizmu kroz češnjak, smeđu rižu, životinjsku jetricu, luk, tunu, oslić, pivski kvasac i cjelovite žitarice. Također, nužno je opustiti se, jer hormon stresa kortizol lako mijenja rad štitnjače. Osim toga, treba izbjegavati zubnu pastu s fluorom jer on može imitirati rad hormona štitnjače.
Najčešće se nakuplja uslijed pada razine testosterona u organizmu, što je tipično za žene koje ulaze u menopauzu. Jačanje razine tog hormona i ciljane vježba mogu značajno doprinijeti boljem izgledu ruku.
Akcijski plan: Više se seksajte, kako savjetuje Tomlinson. Objašnjava kako redovit seksualan život šalje tijelu signale koji pomažu u regulaciji testosterona, a isti učinak na tijelo ima i zaljubljenost. Pokušajte spavati više i opustiti se. Tako će razina testosterona rasti. Stres blokira proizvodnju tog hormona, kao i premalo kretanja. Smanjite šećer i prerađene ugljikohidrate, a povećajte unos zdravih masnoća, ribljeg i lanenog ulja te avokada, koji su potrebni za proizvodnju ovog hormona.
Višak ženskog hormona estrogena potiče stvaranje tvrdokornih masnoća na stražnjici i nogama, a danas smo sve izloženiji i umjetnim oblicima estrogena iz vode, mesa i plastike.
Akcijski plan: Jedite više voća, povrća i žitarica, jer njihovi sastojci potiču lučenje viška estrogena iz tijela. Treba smanjiti i alkohol, tablete za bolove te kofein, jer ometaju jetru pri reguliranju razine estrogena u tijelu. Za to je dobro jesti malomasni jogurt, piti dovoljno vode i kretati se, a takav zdraviji život brzo će rezultirati manjom stražnjice, kako kaže Tomlinson.
Veće nakupine sala na trbuhu mogu ukazivati na problem s adrenalinskim žlijezdama koje proizvode hormon kortizol. U ovom slučaju ga proizvode previše. Dugotrajni stres uzrokuje povećanu razinu šećera u krvi, a to pak na rast razine kolesterola i nakupljanje sala na trbuhu. Sve zajedno povećava rizik od srčanog udara.
Akcijski plan: Opustite se i potrudite se kontrolirati razinu šećera u krvi, ponajprije uz složene ugljikohidrate, proteine te izbacivanjem kaloričnih namirnica. Druga važna stvar je jesti češće, redovito i u manjim obrocima. Probiotici će olakšati probavu, a žitarice dati tijelu osjećaj sitosti, pa je najbolje dan započeti upravo ovakvim obrokom. Ako ne možete odmah početi s trbušnjacima, za početak svakog dana prošećite 20-ak minuta. Pri tom se koncentrirajte na mišiće trbuha i stisnite ih dok hodate. Izvodite lagane vježbe spuštanja jedne i druge ruke niz bok prema koljenima, što će vrlo brzo i na lagan način zagrijati mišiće trbuha.