Kad je riječ o pozitivnom stavu zemalja o menstrualnom zdravlju, Hrvatska je na 70. mjestu
Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu - g...
Kad je mjehur napola pun, javlja se potreba da odemo na toalet. No, što kad niste blizu toaleta? Donosimo nekoliko tehnika koje pomažu da izdržite, s tim da treba neko vrijeme da ih uvježbate.
Nakupljanje plinova u crijevima može stvoriti dodatni pritisak na mjehur. Dakle, ako želite ublažiti pritisak na mjehur, jedan od načina je da popustite ventil s druge strane i dopustite si ispuštanje vjetrova. To će pomoći da se osjećate manje napeto i da lakše izdržite do prilike da odete u toalet, kako piše Bright Side.
Način na koji postavljate tijelo može vam pomoći da stegnete mišiće oko mokraćnog mjehura i stvorite osjećaj kao da ga “držite zatvorenim”. Ne naginjite se u stolcu, sjednite ravno da biste ublažili pritisak na mjehur. To može smanjiti poriv za mokrenjem.
Ako se prehladite, vaše će tijelo reagirati na pad temperature. Jedna od posljedica je da će se proizvesti više urina. Zato kada se pojavi nagon za uriniranjem, a niste u mogućnosti otići na toalet, pokrijte se dekicom ili pojačajte grijanje.
Prema jednoj studiji, pritisak na vaš mjehur progresivno opada kad ležite, u odnosu na okomiti položaj. Dok stojite, služite se abdominalnim mišićima da zadržite stav, a težina urina istodobno pritišće mjehur.
Uretra je cijev koja vodi mokraću iz vašeg tijela. možete ju malo stisnuti ako prekrižite noge. No, to “pali” samo dok stojite, dok u sjedećem položaju može dovesti samo do još većeg pritiska na mjehur.
Kad se dobro nasmijete, vaši će se abdominalni mišići, te pritisnuti mjehur. Međutim, mišić sfinktera, koji zatvara uretru kako bi spriječio curenje urina, opušta se s tim povećanim tlakom i tada dolazi do nekontroliranog mokrenja. Zato bi bilo bolje da izbjegnete hihotanje ako vam je sila.
Kad je mjehur pun, živci u mjehuru javljaju mozgu da je vrijeme za odlazak na zahod. Potreba može biti i manja nego što se čini, pa bi skretanje misli moglo ublažiti taj poriv. Dakle, sljedeći put pokušajte razmišljati o nečem drugom i potreba bi mogla nestati.
Kontrola mokraćnog mjehura ovisi o mišićima dna zdjelice, koji su odmah uz mokraćnu cijev. Stisnite stražnjicu nekoliko puta, što je brza vježba za zatezanje onih mišića koji mogu pomoći zadržati mokraću unutar mjehura. To možete učiniti u bilo kojem položaju, stojeći ili sjedeći.
Kad plivate u hladnoj vodi, može se javiti potreba za mokrenjem. Zato je bolje izbjegavati i ulazak u toplu kupku, jer čim izađete iz nje i odete na neko hladnije mjesto, moguće je da će vam se potreba za ispražnjavanjem mjehura opet javiti.
Neki moraju češće do kupaonice od drugih, možda i zato što su usvojili neke loše navike. Zato isprobajte ovu metode treninga za mjehur, kako biste s vremenom bili sigurniji u to da ćete moći izdržati dok ne dođete do zahoda.
Pratite svoje biološke potrebe:
Photo by Giorgio Trovato on Unsplash