Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Znanstvenici su razvili posebnu metodu zatvaranja rana koja ne ostavlja ružne ožiljke i smanjuje rizik od infekcije rana.
Izraelska kompanija “Bioveld” razvila je posebnu metodu „zavarivanja“ rana pomoću uređaja u obliku kemijske olovke koji izbacuje malen ali snažan plamen od nabijenog plina i potiče zarastanje krvnih žila i tkiva.
Ipak, plamen u “Bioveldovom” uređaju puno je hladniji i njegova temperatura iznosi oko 40 stupnjeva Celzijevih, pa ne uzrokuje oštećenje tkiva i bol, već samo blago peckanje. Ta će se tehnika prije svega koristiti kod sanacije rana carskih rezova, ali znanstvenici vjeruju kako bi se mogla primjenjivati i kod liječenja opeklina, kao i kod kozmetičkih zahvata.
U tri klinička istraživanja taj uređaj u obliku kemijske olovke koristio se na pacijenticama nakon carskog reza, na uzdužnim ranama dužine oko 20 cm na trbuhu, a sam zahvat sanacije rane trajao je oko tri minute. “Plin iz mini-baklje djeluje antibakterijski, potiče obnovu krvnih žila i smanjuje rizik infekcije rane”, rekao je talijanski ginekolog dr. Giancarlo di Renzzo.
Iako carski rezovi koji se zatvaraju šavovima i spajalicama dobro zarastaju, nedavno istraživanje pokazalo je da oko 44 posto žena nakon carskog reza ima povišen i otečen crveni ožiljak i do šest mjeseci nakon porođaja. “Nitko dosad ovo još nije napravio, tehnika zatvaranja rane je revolucionarna, a rezultat obećavajući”, rekao je Ronen Lam iz “Biovelda”.
Izvor: novi magazin