Stručnjaci savjetuju: Kako smiriti tjeskobu koju osjećamo zbog kaosa oko nas?
Koliko god staloženi bili, svi dobro znamo onaj osjećaj straha i nemira koji nam može uzrokovati iznenadni poziv usred noći, šokantna vijest u medi...
Osobna higijena, zdrav i aktivan život, briga o drugima i uspjeh na poslu – stvari su kojima se kroz dan posvećuje većina ljudi.
Mnogi od njih ovom popisu ne bi imali potrebu dodati još jednu stavku, a to je jasan znak da većina ljudi prođe kroz dan ne posvećujući vrijeme mentalnoj higijeni. Baš kao što se brinemo za svoje najbliže, za svoje tijelo i fizičko zdravlje, trebali bismo se brinuti i za vlastitu “unutrašnjost”. Stručnjaci kažu da u brigu o sebi definitivno moramo uvesti i svakodnevno provjeravanje vlastitog mentalnog i duševnog stanja. To povjeravanje, koje rade mnogi uspješni i stabilni ljudi, može se provoditi i više od jedanput dnevno, ovisno o količini obaveza i stresa s kojima se u danu nosite.
Kako provjeriti vlastito stanje?
Ljepota provjeravanja leži u mnoštvu načina na koje to možete učiniti. Hoćete li to činiti putem zapisivanja misli u dnevnik, putem meditacije ili unutrašnjeg monologa, ovisi u potpunosti o vama. No morate se držati nekoliko smjernica. Prije svega, budite iskreni prema sebi. Nemojte skrivati emocije i nemojte ignorirati moguće uzroke težine koju osjećate. Iskrenost može biti užasno bolna, osobito kada si morate priznati obrasce ponašanja koji vas vraćaju na staro ili vas tjeraju da tapkate u mjestu.
No, s druge strane, iskrenost će vas osloboditi i natjerati na osobni razvoj. Uvedite provjeravanje u dnevnu rutinu i pretvorite ga u ritual kojem ćete se uvijek rado vraćati. Sjetite se koliko jedno “kako si”, koje dolazi iz usta prijatelja, može promijeniti vaš dan. Od danas svoje dane najprije mijenjajte sami. Ako ste osoba koja često zaboravlja odvojiti vrijeme za sebe i provjeravanje vlastitog duševnog stanja, navijte alarm i podsjetite se na to.
Pitanja za provjeravanje stanja, potreba i želja
Foto: Thought Catalog/Unsplash