Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Unatoč tome što je spontani pobačaj dosta često i jako traumatično iskustvo za svaku ženu, mnoge još uvijek pate u tišini, zbog srama, krivnje i ljutnje koju osjećaju.
Svjetska zdravstvena organizacija definirala je spontani pobačaj kao gubitak trudnoće do 22. tjedna trajanja, odnosno veličine embrija, tj. fetusa do 500 grama. O ovoj temi se premalo priča, o posljedicama iste za ženu još manje, osim dok ne progovori netko tko ima jak javni utjecaj, pa se sve one žene koje su se susrele s tim potresnim iskustvom u životu, uspiju pronaći u njezinoj priči i pružiti si međusobnu podršku. Ipak, lakše je kada nas netko razumije u punom smislu te riječi. U ovom slučaju, iako nije morala javno govoriti o tako intimnom i teškom trenutku za sebe i svoju obitelj, jako je značajno da je to napravila baš ona, Chrissy Teigen, model i supruga Johna Legenda, koja je ovih dana doživjela spontani pobačaj. Unatoč neopisivoj boli, Chrissy je pokrenula raspravu i hrabro progovorila o svemu što je prošla.
https://www.instagram.com/p/CFyWQLWpJ3u/
Otkako je objavila svoju trudnoću početkom kolovoza, Chrissy je javno pričala o problemima s kojima se susrela tijekom iste, sve do kućnog odmora na koji je stavljena zbog krvarenja, a naposljetku i gubitka djeteta. Uz fotografije iz bolnice, objavila je emotivni “caption” u kojem se ispričava i svom nerođenom djetetu za sve komplikacije koje je doživjelo. Neupitno je kako su se mnoge žene poistovjetile s njom u ovim teškim trenucima.
Učestalost spontanog pobačaja otprilike je osam do 20 %, no ona je manja kod žena koje su barem jednom rodile zdravo dijete (oko 5 %). Učestalost se smanjuje napredovanjem trudnoće, pa je tako nakon 15 tjedana trajanja trudnoće ona oko 0,6 %, ako je riječ o fetusima s urednim kromosomima. Spomenuti podaci odnose se na trudnoće koje su klinički utvrđene, dakle potvrđene. Pretpostavlja se da je učestalost spontanih pobačaja veća u klinički neprepoznatim trudnoćama i da iznosi oko 13 do 16 % svih trudnoća. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj, 2002. godine, zabilježeno je 2313 spontanih pobačaja, a u 2018. godini 1288, dok u svijetu svaka osma trudnoća završi spontanim pobačajem, a 1 od 4 žena barem jednom u životu doživi spontani pobačaj.
Psihičke posljedice mogu biti dugotrajne i teške, pa osim problema sa snom, gubitka apetita, seksualne disfunkcije, emocionalne labilnosti, bijesa, manjka koncentracije, osjećaja manje vrijednosti, gubitka osjećaja ženstvenosti i ljutnje, žene nerijetko imaju PTSP, pate od depresije i anksioznosti. Naravno, svaki je slučaj drukčiji, pa se i neke žene brže oporavljaju od psihičkih i emocionalnih bolova uzrokovanih pobačajem, dok kod drugih situacija zahtijeva dugotrajnu psihoterapiju.
Bitno je za znati da niste same te da se spontani pobačaj događa mnogim ženama diljem svijeta. Ne trebate svoj proces tugovanja prolaziti samostalno, već potražite pomoć stručne osobe koja će vas savjetovati što napraviti i kako nastaviti dalje.
Foto: Chrissy Teigen / Instagram