Stručnjaci savjetuju: Kako smiriti tjeskobu koju osjećamo zbog kaosa oko nas?
Koliko god staloženi bili, svi dobro znamo onaj osjećaj straha i nemira koji nam može uzrokovati iznenadni poziv usred noći, šokantna vijest u medi...
Biti pozitivan generalno nije loša stvar, dapače, to može biti dar svima onima koji vas okružuju, ali postaje problem kada prestanete slušati tuđa iskustva, fokusirajući se samo na plasiranje pozitivnosti.
U trenutku kad izaberete gledati na situaciju, tragediju iz jedne perspektive, u ovom slučaju pozitivne, postoji velika mogućnost da ćete umanjiti ili odbaciti tuđe iskustvo. Upravo to zove se toksična pozitiva, koja postaje problem u ovim izazovnim vremena koja su pred nama, a posebno pred ljudima koji su tek izgubili svoje domove i krovove nad glavom.
Čak i ako pokušavate razveseliti nekoga, te potencijalno odbacujete njihovu patnju i situaciju u kojoj su se našli, može im ostaviti dugoročne negativne posljedice. Postoji razlika između onoga što doista jesmo i “maske” koju stavljamo dok se prezentiramo svijetu, a negdje između nalazi se sram i neugoda. Zato kad se susretnete s nekim tko trenutačno proživljava jedne od najtežih trenutaka života, umjesto da pokušate silom okrenuti na pozitivno, koristite metodu prihvaćanja i validacija. Prirodno je da želimo biti od pomoći i da želimo ohrabriti i motivirati bližnje, ali trebamo stati i na loptu u naumu da popravimo ono što treba, po nama, biti popravljeno. Ono što ljudi koji pate u ovom trenu trebaju je prihvaćanje, a ne druga perspektiva koja ih u trenu dok još proživljavaju svoje teške emocije, može samo obeshrabriti ili naživcirati.
Izbjegavajte rečenice poput “Sve se događa s razlogom”, “Uvijek može bolje”, “Uvijek gledaj pozitivno”, te ih zamijenite s “Ovo je doista teška situacija, mislim na tebe i tu sam u dobru i u zlu”, jer će osoba znati da nije sama u svojim osjećajima, čak i kad je najteže.
Foto: Unsplash