Kozmetičarka nam je otkrila kako se riješiti proširenih pora

by | 25 ožujka, 2021

Proširene pore jedan su od problema s kojim se često susrećemo, čak i ako nemate problematičnu kožu.

Nerijetko se i vide, često se pune i mehaničko čišćenje lica konstantno nam je neophodno. No, postoji sve više tretmana koji obećavaju vidljivu promjenu na koži, smanjene pore i čišću kožu. Isto tako, beauty brendovi uvidjeli su ovaj problem i počeli izbacivati i specijalizirane linije koje služe baš za sužavanje pora. Koliko zapravo djeluju, što je najbolje koristiti i kako bi se trebali ponašati prema koži koja ima proširene pore, popričali smo s majstoricom kozmetičarkom Silvijom Gmaz.

Kakvu kožu ima osoba koja ima proširene pore?
Pore su sastavni dio kože, našeg najvećeg organa, normalna su pojava i zapravo su završni djelovi izvodnih kanala žlijezda lojnica i znojnica. Njihova funkcija je izlučivanje znoja i sebuma na površinu kože. Putem pora također dolazi do apsorpcije kozmetičkih preparata i aktivnih sastojaka u kožu.
Proširene pore uglavnom su vidljivije kod osoba sa masnom i mješovitom kožom i to najčešće na području T-zone- čelo, nos i brada i nastaju zbog pojačanog lučenja žlijeda lojnica i znojnica koje se s vremenom proširuju. Kod masne kože lojnice su u samoj strukturi veće, pa su tako i izvodni kanali, tj. pore šire. Suha koža također može u manjoj mjeri imati proširene pore ali su one čiste i bez komedona.

Koliko se proširene pore češće pune od onih manje vidljivih?
Manje vidljive pore ne znače i manju produkciju žlijezda lojnica. Npr., u pubetetu dolazi do naglog i pojačanog lučenja lojnih žlijezda zbog djelovanja hormona, a pore su još uvijek male i jedva vidljive pa dolazi do stvaranja zatvorenih komedona. Zbog nakupljanja sebuma u kanalu žlijezde lojnice, s vremenom dolazi do njegovog proširivanja, a time i do proširivanja pora. Zbog toga je važno na vrijeme krenuti sa svakodnevnom pravilnom njegom kože i redovitim tretmanima mehaničkog čišćenja lica kod kozmetičarke kako bismo kožu održavali čistom te spriječili upalne procese i akne te posljedično stvaranje ožiljaka, proširenih pora i ostalih nepravilnosti na koži.

Znače li proširene pore nužno i veću problematiku s miteserima i aknama?
Iako se često misli da proširene pore znače i veću problematiku sa aknama i miteserima to nije pravilo. Akne i sklonost stvaranju komedona se češće pojavljuju kod osoba sa manje proširenim porama jer uslijed nagomilavanja odumrlih stanica kože, porasta broja bakterija i nečistoće na površini kože dolazi do začepljenja izvodnog kanala žlijezda lojnica te stvara čep koji blokira izlučivanje sebuma na površinu kože. Djelovanjem bakterija dolazi do upale i stvaranja akni.

pore

Što misliti o onim proizvodima koji obećavaju sužavanje pora? Koliko im možemo vjerovati?
Proširene pore se zapravo ne mogu u potpunosti suziti već samo učiniti manje vidljivima, a to možemo postići odgovarajućim odabirom preparata za kućnu njegu. Proizvodi koji imaju učinak sužavanja pora su tonici i losioni koji se koriste za čišćenje kože i sadrže sastojke sa adstrigentnim djelovanjem poput alantoina, ružine vodice, hamamelisa, ekstrakta zelenog čaja, hidrolata stolisnika, enzima i sličnih sastojaka. Kreme koje djeluju na pročišćavanje i sužavanje pora najčešće sadrže sastojke koji imaju keratolitičko i komedolitičko djelovanje poput salicilne i mandelične kiseline. Maske za lice sa zelenom, bijelom glinom te bentonitom također imaju učinak izvlačenja i upijanja suvišne masnoće, a time i blagog sužavanja pora. Odabirom dobrog preparata za čišćenje lica koji će u potpunosti očistiti kožu od šminke, izlučenog sebuma i nečistoće s površine kože smanjit ćemo mogućnost zadržavanja nečistoće i ostalih preparata u porama te ih tako održavati čistima i manje vidljivima.

Postoje li ikakvi kućni tretmani kojima se mogu suziti pore?
Ako si želimo priuštiti mali kozmetički tretman kod kuće kako bi osvježili kožu i vizualno smanjili pore možemo svakih 7-14 dana napraviti blagi mehanički ili enzimski piling koji će kožu osloboditi od površinskog sloja rožnatih stanica te nakon toga staviti masku na bazi prirodnih glina poput zelene gline, kaolina( bijele gline) ili bentonita koji će apsorbirati višak sebuma, regulirati lučenje lojnih žlijezda, djelovati protuupalno te suziti pore. Masku je potrebno ostaviti 10-15 minuta te je nakon toga isprati mlakom vodom. Za završetak kućnog tretmana možemo nanijeti kremu s vitaminom C koji je snažan antioksidans te čini ten čišćim i blistavijim.

Kakva njega je potrebna za kožu koja ima proširene pore? Što je najvažnije?
Osobe sa proširenim porama vrlo često rade pogreške u njezi kože. Jako je važno ne koristiti preparate za njegu kože koji sadrže komedogene sastojke koji začepljuju pore. Bitno je izabrati nježne preparate za čišćenje lica koja ne sadrže sastojke koji će dodatno isušivati i iritirati kožu. Ako sredstvo za čišćenje izaziva pojačano isušivanje kože, tijekom vremena može stimulirati kožu na pojačanu proizvodnju sebuma, a time i do začepljenja lojnih žlijezda, stvaranja komedona i proširivanja pora. Kod odabira kreme preporučljivo je koristiti laganije formule koje će dubinski hidratizirati kožu. Čvrsta i elastična koža ima ljepši i zategnutiji izgled sa manje vidljivim porama stoga je dobro pojačati njegu kože sa aktivnim sastojcima koji će stimulirati proizvodnju kolagena i elastina u koži. Preparati s antioksidansima poput vitamina C, floretina, ferulične kiseline i zelenog čaja blokirati će negativno djelovanje slobodnih radikala, zaštitit će kožu i održavati je zdravom. Kod odabira kreme sa zaštitnim faktorom bitno je izabrati laganije fluide sa mehaničkim mineralnim filterima poput titanijevog dioksida i mexoryla koji se ne apsorbiraju u kožu, posve su sigurni i ne izazivaju nikakve iritacije i začepljenja kože.

Koji su kozmetički tretmani kojima se može djelovati na sužavanje pora?
Na sužavanje pora možemo djelovati s nekoliko tretmana. Prije svega, važno je održavati pore čistima, što postižemo redovitim tretmanom mehaničkog čišćenja lica u salonu. Ako su izvodni kanali suženi, prije ekstrakcije komedona provodimo postupak dezinkrustacije galvanskom strujom uz upotrebu posebne otopine. Tim postupkom razmekšavamo nakupljeni sebum i komedone, otvaramo pore te je nakon toga koža pripremljena za znatno olakšano čišćenje lica a i bol je smanjena. Postupkom iontoforeze (galvanske struje) omogućava se dubinsko čišćenje svih slojeva kože te se zajedno s nanesenim aktivnim preparatom utječe na nakupljeni višak masnoće u porama, smanjuje se upala i ubrzava regeneracija kože, dajući joj blagotvoran učinak tretmana. U konačnici tretman dovodi do poboljšanja rada lojnih žlijezda,smanjivanja proširenih pora a koža dobiva zdraviji i blistaviji izgled. Kemijski pilinzi su također odlični tretmani koji djeluju na sužavanje pora i poboljšanje cjelokupne strukture kože. Najbolje djelovanje na rad lojnih žlijezda te sužavanje pora ima salicilna kiselina koja ima izrazita komedolitička i keratolitička svojstva, a zbog svoje lipofilnosti s lakoćom prodire u kanale žlijezda lojnica i otapa nakupljeni sebum i komedone. Djeluje protuupalno i antibakterijski te kontrolira izlučivanje sebuma. Odličan tretman za pročišćavanje i sužavanja pora te poboljšanja cjelokupnog izgleda kože je Jessner peel kemijski piling, koktel triju različitih kiselina s nižim postotkom jačine djelovanja: mliječne, salicilne i citrične kiseline. Ovaj tretman, osim što pročišćava kožu, potiče aktivnost stanica fibroblasta na proizvodnju kolagena i elastina, a time djeluje na elasticitet i čvrstoću kože, a mliječna kiselina svojim izrazitim hidratizirajućim svojstvom daje plumping i instant glowing efekt.

Microneedling je još jedna od vrlo popularnih metoda koji ima pozitivno djelovanje na izgled kože i smanjivanje pora. Microneedling tretmanom uz pomoć specijalnog aparata Mesopena sa sterilnim jednokratnim nastavkom radimo kontrolirane mikroubode u kožu čime stimuliramo prirodni proces samoobnove kože te potičemo proizvodnju kolagena i elastina. Također stvaramo mikrokanaliće kontrolirane dubine putem koji aktivni kokteli ulaze u duboke slojeve kože te individualnim odabirom posebnih sastojaka koktela možemo djelovati ciljano na sužavanje lojnih kanala, a time i na sužavanje pora. Cilj ovog tretmana je ujednačavanje tena, smanjivanje nepravilnosti na koži poput ožiljaka nastalih od akni, proširenih pora, prevencija nastanaka bora i starenja kože i poboljšanje dubinske hidratacije kože. Ovaj tretman izvrsno se kombinira s kemijskim pilinzima te koža nakon tretmana bude čvršća, elastičnija, svježijeg izgleda te se znatno popravlja kvaliteta svih slojeva kože.

Foto: Pexels