Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Posljednjih nekoliko dana svijet bruji o Indiji u kojoj se situacija s koronavirusom strmoglavo pogoršala zbog novih sojeva koronavirusa.
Već nekoliko mjeseci četiri nove mutacije virusa su one koje dominiraju u mnogim zemljama nad uobičajenim koronavirusom, te navodno izazivaju još teže slučajeve kod mladih ljudi, šire se brže, a liječnici i znanstvenici su zabrinuti jer ni sami nisu sigurni još uvijek kako se izboriti protiv istih.
Britanski soj je onaj koji je u mnogim dijelovima svijeta trenutačo najrašireniji. Brazilski soj je ustanovljen analizom uzoraka nakon što se 75 % građanstva zarazilo i virus je unatoč tome ponovno zavladao – upravo zbog brazilskoj soja koji se proširio. Južnoafrički soj zadao je znanstvenicima nešto više problema u istraživanjima jer je otkriveno da jedna mutacija na njemu omogućuje značajno veću otpornost na protutijela u konvalescentnoj plazmi darivalaca koji su preboljeli COVID-19. Također se pokazalo da AstraZenecino cjepivo pruža nešto slabiju zaštitu od tog soja. Indijski soj se vrlo brzo proširio i po Velikoj Britaniji, SAD-u, Izraelu i Australiji, a trenutno se čini kao najteža mutacija zbog sposobnosti da izbjegne naš imunološki odgovor. Za sada znanstvenici tvrde da je ovaj soj u najvećoj mjeri od svih otporan na cjepiva iako bi još uvijek trebao spriječiti teži oblik bolesti.
Ako se novi sojevi brže šire, kao što to pokazuju studije britanskog soja, to znači da određene nefarmakološke epidemiološke mjere (primjerice nošenje maski i zatvaranje kafića ili škola), s farmakološkim mjerama (cijepljenje) te prirodnim produženjem stečenim prebolijevanjem, koje su bile dovoljne da se zaustavi uobičajeni soj, neće biti dovoljne da se zaustave učinkovitiji sojevi. Uz navedeno treba uzeti u obzir i da brzo širenje podrazumijeva veći broj oboljelih u kraćem vremenu, što znači da se pritisak na bolnice može značajno povećati.
Kad je cjepivo u pitanju, za sada nema dokaza da proizvedena cjepiva neće pružati dovoljnu zaštitu od novih sojeva. Naprotiv, ispitivanja Pfizera i Moderne pokazuju da su njihova cjepiva još uvijek dovoljno učinkovita protiv novih sojeva, barem kada je riječ o sprječavanju teških oblika bolesti i smrti. No Philip Krause, koji predsjeda radnom skupinom WHO-a za cjepiva protiv virusa COVID-19, kaže da se nakupljanjem dodatnih mutacija, odnosno daljnjom evolucijom novih sojeva, može dogoditi da oni postanu rezistentni na cjepiva.
“Ne baš dobra vijest je da brza evolucija ovih inačica sugerira da se to može dogoditi prije nego što bismo htjeli, ako se virus razvije u fenotip otporan na cjepiva”, kaže Krause.
Zbog toga je što prije važno procijepiti što veći broj ljudi. Ako se pojave sojevi otporni na cjepiva protiv SARS-CoV-2, možda će trebati ažurirati cjepiva, pa ulazimo u novi krug i još jedan novi proces procjepljivanja.
Foto: Unsplash