Jednako kao što štitite kožu od sunca, trebate zaštititi i kosu, ponajprije zato što jednom kad se kosa ošteti – teško ju je vratiti u prvobitno stanje drukčije osim šišanjem.
Zbog topline i sunčevih zraka, može se dogoditi da kosa postane beživotna, suha ili pretjerano masna zbog znojenja. Često izlaganje suncu može uzrokovati i pojavu pojačane peruti, a možete izgorjeti i na području tjemena. Kako biste to izbjegli, bilo bi dobro da glavu zaštitite šeširima i kapama koji su uvijek u trendu, ali i da koristite neke od proizvoda koji su namijenjeni dodatnoj zaštiti kose za vrijeme ljetnih dana. Da bismo bili sigurni kako ćemo se na pravilan način i ovog ljeta brinuti o kosi, popričali smo sa Sabinom Puhovac, menadžericom frizerskog salona.
Koliko sunčevo zračenje utječe na kosu?
Sunce bitno utječe na zdravlje kose. Oštećuje unutrašnju i vanjsku strukturu vlasi. Direktne UV zrake utječu na melanin u koži, pa se tako mijenjaju i pigmenti u kosi te ona postaje svjetlija i dehidrirana. Važno je znati da kosa nema sposobnost samoregeneracije poput kože – jednom kad je sunce ošteti, proces je nepovratan.
Kako je zaštititi?
Kosu je ljeti potrebno posebno hidratizirati. Postoje preparati za njegu kose koji sadrže UV zaštitu. Ako nismo osigurali takve preparate, kremu za sunčanje sa zaštitnim faktorima također možemo nanositi na kosu. Od pomoći će biti i hranjivi regeneratori u spreju koji su vrlo jednostavni za nanošenje, pa će nas samo nekoliko potisaka regeneratora spasiti od isušivanja. Također, šeširi će pomoći u zaštiti kose.
Na što paziti kod obojene kose?
Kod obojene kose važno je koristiti preparate koji sadrže antioksidanse kako se boja ne bi brzo isprala, a kosu isprati nakon bazena ili mora, zbog lošeg utjecaja soli i klora. Blond kosa zahtijeva posebnu njegu s obzirom na to da je blond kosa poroznija i osjetljivija u samoj strukturi kose te je zbog toga osjetljivija i na klor, sol i vanjske utjecaje. Stoga može doći do neželjenih tonova.
Koliko često prati kosu ljeti s obzirom na more i sol koja ostaje u njoj?
Svakodnevno blagim čistačima bez sulfata, silikona i parabena. Bitno je kosu isprati čistom vodom nakon svakog doticaja s morskom vodom ili bazenima.
Oštećuje li morska sol kosu?
Sol oštećuje kosu tako da je isušuje. Kristali soli mogu se uvući u otvorene i oštećene kutikule vlasi na samoj površini i time je izuzetno oštetiti te dovesti do lomljenja i dehidracije. Naizgled, ona postaje “slamnata” kosa.
Kako paziti da nam kosa tijekom ljeta bude njegovana?
Prije svega, trebamo shvatiti da je kosu ljeti potrebno njegovati i štiti jednako koliko i kožu. Kako se ljeti redovito mažemo raznoraznim kremicama prije i poslije sunčanja, za dan, za noć, jednako je to potrebno i našoj kosi. Čistač za svakodnevno pranje treba biti nježan, bez sulfata, silikona i parabena, hranjive maske koje će kosi vratiti hidratiziranost trebamo koristiti gotovo svako pranje, i držati ih barem 15 minuta prije ispiranja. Ulja, losioni i regeneratori će dodatno njegovati kosu. Stvorit će lagani film na kosi i zaštititi je od vanjskih utjecaja.
Foto: Margaryta Basarab/iStock via Getty Images Plus