Krajnje je vrijeme da se ozbiljno shvati psihološki utjecaj na stanje kože

U posljednje vrijeme preporučuje se psihoterapija osobama koje pate od teških oblika akni

by | 29 lipnja, 2021

Zamislite, čak je 59 posto mladih odraslih osoba svakodnevno pogođeno aknama. Iako akne ne spadaju u tegobe opasne po život, mogu biti bolne, osobito kad su ozbiljne. To također može uzrokovati psihološke probleme. Osobe koje se bore s aknama mogu imati nisko samopoštovanje i s vremenom to može uzrokovati trajne posljedice.

Nacionalni institut za izvrsnost u zdravstvu i njezi (Nice) preporučio je da se osobama koje pate od teških akni mora ponuditi tretman mentalnog zdravlja, uz bilo koji tretman koji dobivaju za svoju kožu. Ovo je prvi put da se ovaj institut bavi uobičajenim stanjem kože u svojim kratkim uputama, u kojima se ističe da bi osobe koje pate od akni trebale primati terapije poput antibiotika i oralnih kontraceptiva (za žene), kao i savjetovanje službama za mentalno zdravlje, posebno za one koji imaju povijest depresije i anksioznosti.

Akne dovode do dugotrajnih emocionalnih posljedica

Vijest dolazi nakon što su neka istraživanja otkrila da mladi preskaču nastavu, društvena okupljanja i ispite zbog “loše kože”, koja svakodnevno pogađa 59 posto u dobi od 16 do 25 godina, pokazalo je istraživanje tvrtke Bioré x Ditch. Ovo nije prvi put da otkrivamo kako vam akne mogu pogoršati mentalno zdravlje jer stanje kože i ožiljci koji često uslijede mogu imati izravne emocionalne i psihološke posljedice.

Pročitajte više: Novi TikTok trend za akne je tekući klorofil – funkcionira li?

Često odbačen kao “problem s kožom”, život s aknama ima više nego površno stanje kože. Britanski časopis za dermatologiju, kako prenosi Healthline, otkrio je da postoji 63 posto povećan rizik od depresije kod osobe s aknama u usporedbi s osobom bez akni. Druga su prethodna istraživanja čak povezala teške akne sa sklonošću samoubojstvu. Sudeći po svemu, ispada da je prepoznavanje ozbiljnog utjecaja problema s kožom na psihološko stanje osobe stiglo “5 do 12”.

Pročitajte više: 7 domaćih skincare i dermatoloških profila od kojih svakodnevno učimo o njezi kože

Dr. Tanya Bleiker, predsjednica Britanskog udruženja dermatologa, izjavila je za The Guardian: “Ovo može biti izazovno stanje za pogođene ljude i njihove obitelji, njegovatelje i one koji ih liječe. Mnoge dugotrajne bolesti povezane su s problemima mentalnog zdravlja poput anksioznosti i depresije. Akne imaju poseban učinak na izgled, pa osim depresije i anksioznosti mogu oštetiti sliku o sebi, što dovodi do izolacije, a ponekad i do ozbiljnih poremećaja mentalnog zdravlja. To je često u životu kad se ljudi iz mnogih razloga mogu osjećati ranjivo.”

Pročitajte više: Hormoni utječu na boju i stanje kose, evo što trebate znati o tome

Ova najava dolazi nakon godina raznih platformi na društvenim mrežama koje promiču acne positivity kako bi promijenili dugogodišnje stigme oko problema s licem i normalizirali akne i druge promjene na koži. Pokret se sastoji u tome da volite svoju kožu bezuvjetno i dekonstruirate ideju o tome kako izgleda “savršena” ili “besprijekorna” koža. Nadamo se da će sve ove inicijative dugoročno pomoći jer svaka je koža, neupitno, prekrasna.

Pročitajte više: 3 influencerice koje ruše predrasude o aknama

 

Foto: @sofiagrahn/Instagram