Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Znate li kako se postaviti kad vas obuzme panika i panični napadaj?
Napadaj panike. Znate li kako izgleda? Panični napadaji definiraju se kao navala intenzivnih mentalnih i fizičkih simptoma koji se mogu pojaviti u vrlo kratkom vremenu i bez očitog razloga. Neki od simptoma uključuju ubrzani rad srca, osjećaj vrtoglavice i nesvjestice, mučninu i znojenje. Također, javlja se ubrzano lupanje srca, nelagoda i strah.
U većini slučajeva panika vas može obuzeti bez ikakvog razloga, a isto tako često i prođe. Dakako, ako se utvrdi da se doista radi o paničnom napadaju. Dr. Meg Arroll, psihologinja specijalizirana za pristup zdravlju i wellnessu, ističe da postoje stvari koje možete učiniti kako biste si olakšali napad panike i koje će vas smiriti.
Najvažnija i ključna stvar koju morate napraviti je vratiti disanje pod kontrolu. Nije važno samo da pokušate usporiti disanje, nego i to da kontrolirate svoj dah i da dišete kroz trbuh, to jest dijafragmu. Da biste si to olakšali, stavite jednu ruku na prsa, drugu na trbuh i pokušajte disati trbuhom te pratite svoje uzdisaje i izdahe. Možda ste vidjeli i na filmovima kako ljudi prakticiraju upotrebu papirnate vrećice za kontrolu disanja. I upravo to i jest izvrstan način koji će vam spriječiti udisanje previše kisika te regulirati disanje, a vi ćete se istovremeno osjećati manje uspaničeno.
Kao pomoć kod napadaja panike dr. Arroll spominje i led. Korištenje drugih osjetila moglo bi pomoći da se šokirate i da istovremeno prođe napadaj koji vas je obuhvatio, to jest da se zaustavi. Dakle, stavite led u kuhinjsku krpu i držite ga tako u ruci sve dok ne osjetite neku vrstu blage boli, a zatim ga premjestite u drugu ruku.
Zagrizite limun: ako zagrizete limun ili nešto gorko/kiselo poput limuna, to će postati još jedan od načina koji će pomoći u zaustavljanju napadaja panike. Ključna stvar je da osjetite kad zagrizete i gorak okus kako bi podražaji za osjetila reagirali i usredotočili se više na njih, a manje na panični napadaj.
Također, preporučuje se pokušati napraviti vizualizaciju suočavanja. To znači da pokušate sebe zamisliti u situaciji kad imate napadaj panike ili pojačan osjećaj tjeskobe. Ovom vizualizacijom pokušavate proći kroz to kako biste djelovali da ste se našli u toj situaciji. Dr. Arroll kaže da je najbolji način suočavanje, a poricanje i izbjegavanje najgora stvar koju možete napraviti.
Pročitajte: Razgovarali smo s psihologinjom o tome kako se nositi sa strahom i anksioznošću
FOTO: RODNAE Productions/Pexels