Genijalna ideja: Eventi na kojima se odvija razmjena parfema postaju sve veći hit
Žene su oduvijek ludovale za parfemima i toaletnim vodicama no svi stručnjaci iz svijeta kozmetike slažu se da scena parfema nikad nije bila toliko...
Naučite kako popraviti svoj imunitet kože
Sad kad je na snazi puno manje restrikcija zbog pandemije i više se krećemo po restoranima, javnom prijevozu i shopping centrima, puno češće nosimo i masku te dodirujemo lice i prenosimo na njega bakterije.
Naša koža stoga treba bolju zaštitu, a s obzirom na to da živimo u razdoblju česte uporabe antibakterijskih sredstava, ne čudi nas kako je došlo i do toga da sve više pazimo na ono s čime nam koža dolazi u kontakt. Upravo zato pojavio se i pojam skinmunity koji u doslovnom značenju predstavlja imunitet kože, no zapravo znači i pojačanje barijere kože.
Koža se ponaša kao filter. Vanjski sloj je kao zid napravljen od stanica kože koje drže lipidi poput ceramida i masnih kiselina. On drži vlagu u koži i osigurava da toksini i prljavština ostanu na površini. Također, naša koža ima i kiseli omotač s preciznim pH koji pomaže u kontroli rasta štetnih bakterija i virusa, te pomaže zacjeljivanju rana, no određeni faktori slabe cijelu barijeru i izbacuju pH iz ravnoteže, što čini kožu podložniju iritacijama, infekcijama i sličnim stanjima. Ti faktori uključuju izlaganje suncu, poluciju, pretjerano čišćenje lica, agresivne sastojke, stres i zaštitne maske za lice, no postoji način na koji možemo poboljšati “skinmunity” i još više zaštititi barijeru kože.
1. korak – antioksidansi
Antioksidansi se bore protiv oksidativnog stresa, koji je neravnoteža u koži uzrokovana s previše slobodnih radikala i premalo antioksidansa, zbog čega dodatni antioksidansi u vašoj koži mogu popraviti imunitet iste. Možete ih pronaći u suplementima i serumima (vitamin C i nijacinamid).
2. korak – smanjite upale i poboljšajte barijeru kože
Ako još ne znate što su to mikrobiomi, riječ je o cijeloj mreži dobrih bakterija koje žive na vašem licu i neutraliziraju loše bakterije te drže našu kožu zdravom. Mikrobiomi su nužni za zdravlje kože i igraju ključnu ulogu u imunološkom sustavu kože. Također, imaju potencijal u potpunosti promijeniti način na koji se brinemo o koži. Poanta je da tražite prebiotičku, probiotičku i posbiotičku njegu kože jer sve to hrani dobre bakterije, koje dovode do smirenije, jače i zdravije kože.
3. korak – pojačajte hidriranje
Hidrirana koža je sretna koža i ako već nije, vrijeme je da vam hijaluronska kiselina postane najbolji prijatelj. Takav hidrator sprječava isušivanje, nadraženost i osjećaj zatezanja kože te je važno da ga nanesete prije hidratantne kreme, a ne umjesto nje.
Foto: katiafonti via Getty Images