Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Svatko zna za sebe na koji način više provodi dan – sjedeći, stojeći ili hodajući. Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, dugotrajno sjedenje sve se više pojavljuje kao faktor rizika i donosi različite negativne zdravstvene ishode, uključujući rak, bolesti srca i pretilost.
Na sve to još je dodatno utjecala pandemija COVID-19, koja je na jedan način ograničila mogućnost sudjelovanja u fizičkim i društvenim aktivnostima izvan kuće pa je ljudima bilo itekako teško ostati aktivan.
O ovom problemu provedena je i studija objavljena u časopisu Sport Sciences for Health, a koautorica studije dr. Liane Azevedo istaknula je da je produženo vrijeme sjedenja posljedica pandemije i jedna od najvećih stvari koje negativno utječu na mentalno zdravlje. U usporedbi s ljudima koji su kratko sjedili (bez obzira na njihovu razinu aktivnosti) pokazalo se da su imali značajno bolje raspoloženje i emocionalnu dobrobit.
Dr. Azevedo ističe da je iznimno važno manje sjedenje usvojiti kao javnozdravstvenu preporuku jer će to napraviti značajnu promjenu u vašem mentalnom zdravlju.
Nakon jela hodajte barem 10 minuta
Kretanje nakon jela odlična je navika jer održava razinu glukoze u krvi stabilnom, pomaže u održavanju hormona i metabolizma te u poboljšanju probave. Također, ublažit će simptome povezane s anksioznošću i depresijom, a istovremeno fizički dobro djelovati na vaše tijelo.
Istegnite se/pokrenite se
Svako malo uzmite odmor, dignite se sa stolice i jednostavno se istegnite. Pobrinite se sami za sebe da si ne dopustite sjediti satima. Čak i malim stvarima poput toga da se odlučite nabrzinu počistiti svoj dom učinit će puno te podići vašu energiju i razbistriti um.
Pročitajte: Sjedenje kod žena povećava rizik od ovih bolesti
Plešite
Da, ovo ćete vjerojatno raditi kad ste sami kod kuće, ali nevjerojatno je koliko plesanje na omiljene pjesme i melodije utječe na vaše tijelo, podiže raspoloženje i energiju te ima iznimna fizička i psihička svojstva i koristi.
Stavite si podsjetnike ili upozorenja
Znate li koliko uopće dugo sjedite? Kad se zaokupite poslom, vi ni ne shvaćate koliko vremena zapravo prođe. Upravo zato pomoći će poruka upozorenja, alarm ili zvučni signal koji će vas podsjetiti kako je vrijeme da ustanete i da se krećete.
Steknite naviku što češćeg ustajanja
Ustanite kad razgovarate na telefon, ili kad razgovarate s kolegama. Ako imate naviku sjedenja u javnom prijevozu, zamijenite je stajanjem. Prošećite kad god vam se za to pruži prilika – s vremenom će vam to postati navika.
Pročitajte: Dugotrajno sjedenje popravite ovom petominutnom vježbom
FOTO: RODNAE Productions/Pexels