Vodič kroz najpopularnije low impact treninge
U posljednje smo vrijeme svjedočili velikoj promjeni u svijetu fitnessa – odjednom su trčanje, dizanje teških utega i intenzivne vježbe s motom "št...
Tabata je oblik HIIT vježbe koja ima za cilj što više toga u kratkom vremenu
Intervalni trening visokog intenziteta (HIIT) je tehnika kardiorespiratornog treninga koja uključuje kratke intenzivne vježbe nakon kojih slijede još kraći odmori. Ovaj ciklus ponavljate nekoliko puta u razdoblju od 20 do 30 minuta.
Tabata je sve popularnija vrsta HIIT vježbanja koja najčešće funkcionira ovako: za svaku vježbu izvodite osam krugova po 20 sekundi naporne vježbe, nakon kojih slijedi 10 sekundi odmora.
Pročitajte više… Tabata – kratki kućni trening za brzo skidanje masnoća i kilograma
HIIT obuhvaća sve vrste intervalnih treninga koji uključuju period vježbanja nakon kojeg slijedi razdoblje odmora. Vrijeme se može razlikovati, ali obično svaki interval traje 2 do 3 minute, a cijeli trening traje 20 do 40 minuta. HIIT treninzi mogu koristiti vježbe s tjelesnom težinom, bicikl ili traku za trčanje. Možete koristiti opremu kao što su uže za skakanje ili bučice.
Pročitajte više… Ova tri HIIT trenigna isprobali smo kod kuće
Dr. Izumi Tabata kreirao je ovu vrstu vježbi još 1996. godine, koja je nešto specifičnija u intervalima i ima kraća razdoblja oporavka. Općenito, tabatu radite većim intenzitetom od tradicionalnog HIIT treninga. Svaki krug tabate traje 4 minute i uključuje osam intervala po 20 sekundi intenzivne vježbe nakon kojih slijedi 10 sekundi odmora. Obično radite takav trening sveukupno 20 minuta, ali možete se odlučiti za jednu ili nekoliko vježbi za kraći trening, pogotovo ako tek počinjete.
Pročitajte više… 4 podcasta o fitnessu i zdravlju koji će vas ojačati
Ispod je nekoliko primjera treninga, koje uvijek morate započeti nakon zagrijavanja i završiti hlađenjem. S obzirom na to da je riječ o treningu visokog intenziteta, ako postanete iscrpljeni, produžite vrijeme oporavka ili preskočite vježbu. Pazite da ostanete hidrirani i nemojte zaboraviti – uspješan trening ne znači potpuno odrađen trening. Kondicija se gradi polako, ali sigurno – bolje je da vježbe izvodite ispravno negoli brzo, i do kraja.
Foto: iStock/Getty Images