Na temelju dosadašnjih ocjena: Ovo su najbolji božićni sajmovi u 2024. godini
Kuhano vino, lampice, simpatični štandovi i druženje s najdražima dok ispijamo vrući napitak u rukavicama... Advent u Zagrebu uvijek je pravi spekt...
Ako ste od onih koje opušta čitanje ili planirate u svoj svakodnevni život uvesti rutinu koja će uključivati više čitanja i veći pomak od raznih tehnologija koje vas okružuju, možda je dobro znati da spavaća soba nije najbolje mjesto za ovu aktivnost. I upravo to ističu stručnjaci.
Jeste li se ikada zadubili u neku dobru knjigu uz koju su sati prolazili u trenu, a možda ste čak osjećali da ste zastali u životu u nekim stranicama? Postoji ipak jedno mjesto na kojem nije dobro krenuti u ovu vrstu mentalnog putovanja – a to je vaš krevet. Zašto čitanje u krevetu može otežati spavanje? Ograničavanje broja aktivnosti koje radite u krevetu može olakšati drijemanje kad za to dođe vrijeme.
“Ne želite provoditi puno budnog vremena u krevetu jer će to dovesti do negativnog uvjetovanja – vaš mozak neće znati trebate li tamo biti budni ili spavati”, ističe Daniel Rifkin, dr. med. za mbg.com. Isto tako, stručnjak za cirkadijani ritam David Kennaway, dr. znanosti, slaže se da većinu zanimljivih aktivnosti treba držati izvan samog kreveta – uključujući i čitanje.
Naravno, to ne znači da čitanje ne može biti odličan način na koji da se opustite i pripremite za spavanje. Knjige, posebice one koje nisu previše mentalno uznemirujuće – mogu vam pomoći da se odvojite od stresora koji vas mogu držati budnima noću. Ali idealno bi bilo da ih čitate izvan svoje spavaće sobe. “Pokušajte naći neko drugo udobno mjesto za čitanje. Kad se osjećate umorno i vaše oči postanu teške, tada poželite otići u svoju spavaću sobu kako bi vaš mozak podsvjesno povezao to mjesto sa snom“, ističe dr. Rifkin. Tako dopuštate da se pospanost dogodi izvan spavaće sobe tako da kada odete u krevet, naslonite glavu na jastuk i brzo zaspite.
Pročitajte: Oslobodite um čitanjem samo pola sata dnevno
Imajte i na umu koje osvjetljenje koristite kod čitanja – uvijek uključite meko, toplo osvjetljenje jer ono pruža opuštanje. S druge strane, žarka svjetla koja imaju plavu nijansu obično šalju energizirajući signal tijelu, a prigušena i toplija svijetla su bolja za smirivanje. Iz tog razloga stručnjaci isto preporučuju da se u svakoj prostoriji odredi jedno svjetlo za dnevnu uporabu i jedno za noćno.
Također, slobodno zapalite svijeću ili upalite difuzor što je još bolja opcija, ili stavite neku opuštajuću glazbu – bilo koja nestimulirajuća aktivnost pomoći će da to najvažnije vrijeme i prijelazno razdoblje između budnosti i spavanja sebi učinite ugodnijim. Ovo je jedan odličan način kako možete izdvojiti vrijeme za sebe i svoj odmor koji će vam dobro doći, a u konačnici i vašem mentalnom zdravlju i razini stresa.
Pročitajte: Što je to biblioterapija? Ova knjiga dat će vam odgovor
Foto: Emilija Randjelovic iStock/Getty Images Plus via Getty Images