Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Svjesna menstruacija – mindful menstruation postaje sve veći wellness trend u 2022. godini! Što je to zapravo i kako se definira? Radi se o pristupu koji omogućava da na svoje menstruacije gledate na kao nešto više od samo tjedna u kojem krvarite, već usklađujete i pokušavate razumjeti cijeli svoj ciklus i faze kroz koje tijelo prolazi. A to znači da u potpunosti gledate kako se te promjene održavaju na psihofizičko stanje, od boli koju prolazite, prihvaćanja i poboljšanja svakodnevnih odnosa i aktivnosti.
Mindful menstruation tako postaje sve veći trend na Pinterestu ove godine i utire put do skroz novog razmišljanja kad je u pitanju mjesečno krvarenje. I to je iznimno pozitivno jer posljednjih godina pokušava se razbiti stigmatizacija i način na koji se gledaju ove stvari, a u prilog tome govori i činjenica da se sve više javno govori o tome koliko su skupi menstrualni proizvodi poput uložaka i da mnoge žene, posebice u nerazvijenim zemljama, nemaju mogućnosti to si priuštiti. Tako su i pokrenuti apeli za smanjenje poreza na menstrualne potrepštine, i u Hrvatskoj, kako bi se svakoj ženi omogućio jednak pristup i kako bi se smanjilo menstrualno siromaštvo, ali i sve više se potiče javan razgovor o ovim ženskim danima da se poveća svijest koliko je to normalno i nešto što nijedna žena ne može birati.
Pročitajte: Podržite smanjenje poreza na menstrualne potrepštine i potpišite peticiju
Istraživanje Udruge PaRiter iz kraja prošle godine pokazalo je ključne probleme s kojima se žene susreću kad govorimo o menstruaciji:
1. Menstrualni sram.
2. Nerazumijevanje i osuđivanje okoline.
3. Nemogućnost održavanja odgovarajuće menstrualne higijene.
4. Nedovoljno poznavanje različitih oblika menstrualnih potrepština.
5. Nedostupnost menstrualnih potrepština i lijekova za smanjenje bolova tijekom menstruacije.
6. Izostanak s radnog mjesta, iz škole ili propuštanje predavanja na fakultetu zbog menstrualnih bolova, nedostupnosti menstrualnih potrepština ili nedostatnih higijenskih uvjeta.
Kako bi žena razumjela sve faze kroz koje prolazi njezino tijelo, ovaj koncept skovali su Alaxandra Pope i Sjanie Hugo Wurlitzer, osnivači The Red School, centra u Ujedinjenom Kraljevstvu koji nudi tečajeve i programe za osvještavanje menstrualnog ciklusa. Tako su i društvene mreže postale mjesto gdje se se sve više korisnika želi detaljnije informirati o fazama menstrualnog ciklusa, a sve češće se na njega kao na izmjenu godišnjih doba. O tome govori i Le’Nise Brother, autorica knjige You Can Have A Better Period. Ona ističe da je vaša menstruacija vaša “unutarnja zima”, zatim prelazite u folikularnu fazu ili “unutarnje proljeće”. Vrhunac menstrualnog ciklusa označava ovulaciju ili vaše “unutarnje ljeto”, a na kraju slijedi luteinska faza ili “unutarnja jesen”.
View this post on Instagram
Pročitajte: Je li normalna bol u stražnjici za vrijeme menstruacije?
Prolaskom kroz svaku pojedinu fazu žena primjećuje kako se osjeća – svoje raspoloženje, energiju, žudnje, vrstu vježbu koju želite raditi te način na koji se želite povezati s drugima. Sve to možete raditi kroz aplikacije poput Moody ili Clue, ali i jednostavnim zapisivanjem bilježaka na svoj mobitel ili papir, a imajte na umu da je potrebno nekoliko mjeseci da uvidite kako točno pojedina faza utječe i djeluje na vas.
Također, autorica ističe da je važno biti svjestan svog ciklusa i zbog liječenja menstrualne boli koja se može javiti. Jer kad je osoba svjesna simptoma, to joj daje više autonomije i slobode nad tijelom, ali je i znak da treba nešto istražiti ili promijeniti. Zapisivanje toga o kakvoj se vrsti boli radi, koliko se često javlja, na kojim mjestima i slične stvari uvelike će olakšati razgovor s liječnicima koji će vam pomoći da se osjećate bolje.
Pročitajte: Kako se pravilno brinuti o sebi tijekom svake faze menstrualnog ciklusa?
Nutricionistkinja Giulietta Durante za glamourmagazine.co.uk ističe da hormoni utječu na sve što radite – na raspoloženje, apetit, na to kako se osjećate u svom tijelu. I upravo zato razumijevanje ciklusa ima golemi utjecaj. Trenerica menstrualnog ciklusa Natalie K. Martin govori da je svjesna menstruacija alat za osnaživanje emocionalnog života – jer ciklusi utječu baš na sve, od načina kako komunicirate s partnerima, prijateljima i obitelji, kako se osjećate, koliko imate seksualnih kontakata… I zato, kad vi sami znate što vam je potrebno, ljudima oko vas će postati lakše pomoći vam da zadovoljite te potrebe.
Pročitajte: Što je metoda svijesti o vlastitoj plodnosti i koliko žene uopće poznaju svoje tijelo?
Foto: master1305 iStock/Getty Images Plus via Getty Images