Dermatologinja navodi 3 sastojka koja masnu kožu čine masnijom

by | 27 travnja, 2022
što masnu kožu čini masnijom

Više je uzroka koji mogu biti krivci za vašu masnu kožu, a mnogi su od njih izvan vaše kontrole — poput genetike, stresa, hormona i okoliša. No, iako možda nećete moći promijeniti svoj DNK ili diktirati razinu vlažnosti i zagađenja u mjestu gdje živite, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste spriječili da vaša masna koža postane još masnija, a sve se svodi na kozmetičke proizvode koje koristite.

Njega masne kože nije jednostavna, bazira se na održavanju osjetljivog balansa. Prema dr. sc. Ivani Nola, dermatologinji iz zagrebačke klinike Dermatologija Ivana Nola, korištenje pogrešnih sastojaka i proizvoda može dovesti do poremećaja u hidrolipidnoj barijeri, što će na kraju učiniti da vaša koža bude još masnija. Masnoj je koži potrebno pružiti vlagu i izbjeći sve što previše isušuje jer će u suprotnome žlijezde lojnice proizvoditi više sebuma što vodi začepljenim porama i vrlo vjerojatno pojavi akni kojima je masna koža sklona.

3 sastojka koja masna koža treba izbjegavati

“Unatoč silovitoj dostupnosti informacija, beauty svijet još uvijek vrvi netočnim savjetima kako njegovati masni tip kože”, naglašava dermatologinja Ivana Nola navodeći tri sastojka koja bi svakako valjalo izbjegavati muči li vas pretjerano lučenje sebuma i/li akne.

Kokosovo ulje

Još se uvijek vode žustre debate o benefitima korištenja kokosovog ulja. Bez obzira na to što ste možda čuli, kokosovo ulje masna koža jednostavno ne može apsorbirati jer je pregusto. Ulje stoji na vrhu dermisa te stvara film preko pora. Posljedica? Koža proizvodi višak sebuma, što može uzrokovati pojavu akni. S druge strane, ulje jojobe je bolji izbor jer neće začepiti pore. Hidrirat će kožu i pomoći joj reducirati pretjeranu proizvodnju sebuma.

Alkohol

Jedna od najčešćih pogrešaka kad je riječ o njezi masne kože jest korištenje proizvoda na bazi alkohola. Ovaj se sastojak nalazi u brojnim proizvodima, primjerice poput tonika, koji uistinu mogu pomoći u uklanjanju viška masnoće s kože, no zbog njegove agresivnosti, uporaba tonika s alkoholom dovodi do iritacije. Naime, pretjerana uporaba proizvoda s alkoholom može narušiti kožnu barijeru i uzrokovati upalu kod masnog tipa kože.

Agresivna zrnca

Nježni piling koristan je i neophodan za uklanjanje nakupina odumrlih stanica kože s lica, no pretjerano grubi pilinzi mogu oštetiti barijeru kože, smanjiti vlagu i iritirati kožu. Pretjerana i gruba eksfolijacija kožu čine sklonijom osjetljivosti i suhoći. Poznato je i da prekomjerno isušena koža stvara više masnoće, što povećava vjerojatnost za nastanak akni. Svakako izbjegavajte pilinge s grubim zrncima te umjesto njih koristite nježne, praškaste pilinge ili eksfolijatore koji u sebi sadrže sastojke poput salicilne kiseline koja dubinski čisti kožu.

Pročitajte: Kako odabrati idealnu kiselinu za eksfolijaciju lica za vaš tip kože?

 

Foto: Strelciuc Dumitru/iStock/Getty Images Plus